Zakonom o zaštiti od uznemiravanja na radu Republike Srpske propisano je da se radnjama uznemiravanja na radu smatra svako ponašanje koje može nanijeti štetu fizičke prirode, nezavisno od toga da li je nastupila povreda, svako ponašanje koje radniku može nanijeti štetu psihičke prirode ili ugroziti dostojanstvo, čast i ugled radnika, kao i svako ponašanje koje može radniku nanijeti štetu seksualne prirode.

Agencija za mirno rješavanje sporova je prva institucionalizovana služba u Republici Srpskoj koja se bavi mirnim rješavanjem radnih sporova, individualnih i kolektivnih, kao alternativnim načinom rješavanja sporova između strana u sporu – radnika i poslodavca ili učesnika u zaključivanju kolektivnog ugovora – uz učešće trećih lica – miritelja i arbitara.

Ova agencija se može pohvaliti da ima 70 odsto uspješno riješenih radnih sporova.

– Nadležnost agencije je proširena 2016. godine na sve radne sporove osim po osnovu diskriminacije i mobinga koje su ostale isključivo u nadležnosti sudova. U oktobru prošle godine je u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojen je Zakon o zaštiti od uzmeniravanja na radu kojom je još više proširena nadležnost Agencije na predmete koji se odnose na uzmeniravanje na radu – rekao je u emisiji Јutarnji program direktorom ove Agencije Velibor Mikać.

Kako je istakao, najčešći razlozi s kojima se radnici obraćaju Agenciji za mirno rješavanje sporova su povreda prava iz radnog odnosa, prestanak ugovora o radu i isplata plata.

– Dolaskom pandemije virusa korona 2020. godine nešto više sporova je bilo po sonovu prestanka radnog odnosa, po osnovu isplata plata i po osnovu neisplaćivanja otpremnine – kaže Mikać.

Mikać ističe da se u ovoj agenciji trude da se sporovi što brže riješe, a za radnika je, kako kaže, bitno da je postupak spora potpuno besplatan koji je, naglašava,  osnovni motiv što im se radnici u postupku obraćaju.

– Postupak je brz i ekpeditivan ukoliko arbitar ocijeni da postoji mogućnost za zaključenje sporazuma. Ukoliko se ne zaključi sporazum, mi smo obavezni da ih uputimo na dalju zaštitu, a to je sud – istakao je Mikać.

Više od 14.000 riješenih slučajeva u Agenciji za mirno rješavanje sporova govori da radnici znaju kome da se obrate i da je ova ustanova opravdala svoje postojanje, naglasio je Mikać.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakTunić: Primarni cilj stacioniranih radara – kontrola brzine (VIDEO)
Naredni članakVlada Srpske o izradi strategije razvoja lokalne samouprave