Definisanje iznosa novčane naknade za učenike na praksi, poreska opterećenja koja na taj iznos treba da izdvoje privredna društva, kao i obavezno osiguranje učenika i sprovođenje mjera zaštite na radu, bile su glavne teme današnjeg sastanka interresorne radne grupe za unapređenje zakonodavnog okvira za izvođenje praktične nastave u privrednim društvima.

Ova interresorna grupa formirana je na inicijativu Privredne komore Srpske, koja ima ima aktivnu ulogu u kreiranju i sprovođenju akata koji regulišu oblast praktične nastave, saopšteno je iz ove komore.

Reforma obrazovanja i unapređenje praktične nastave, koju sprovodi Ministarstvo prosvjete i kulture Srpske, u saradnji sa drugim akterima, donosi nova sistemska rješenja, ali i brojne izazove u kreiranju i sprovođenju akata koji regulišu oblast praktične nastave, gdje Privredna komora Srpske ima aktivnu ulogu.

S obzirom na kompleksnost ovog procesa, čiji se samo jedan segment odnosi na pitanje finansijskog opterećenja različitih aktera u procesu, na inicijativu Privredne komore formirana je interresorna radna grupa čiji je cilj unapređenje zakonodavnog okvira.

Današnjem sastanku održanog u prostorijama Privredne komore Republike Srpske, osim predstavnika privrednih društava, prisustvovali su i predstavnici Ministarstva prosvjete i kulture, Ministarstva finansija, Ministarstva privrede i preduzetništva, Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Srpske, Republičkog pedagoškog zavod, Poreske uprave, Aktiva direktora srednjih škola i Zavoda za zapošljavanje Srpske.

Naredni sastanak biće održan u oktobru, a Privredna komora Republike Srpske ostaje posvećena svim razvojno orijentisanim projektima koji uzimaju u obzir kapacitete privrednih društava i ulogu koju sve više preuzimaju u stručnom obrazovanju kao neizostavnom dijelu konkurentnosti privrede Srpske.

Aktivnost se sprovodi uz finansijsku i tehničku podršku Fondacije “Helvetas – Moja budućnost”.

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA


Prethodni članakVišković: Vlada će uvažiti sve primjedbe na Nacrt zakona o fiskalizaciji
Naredni članakPetričević: Dobar potencijal za formiranje slobodnih zona u Srpskoj