Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić izjavio je da se nastoji riješiti problem nedostatka mineralnog đubriva koji najviše muči poljoprivredne proizvođače u Srpskoj.

On je rekao da se razgovara sa regionalnim distributerima, prije svega u Srbiji koji uvoze đubrivo iz Rusije, te najavio da će naredne sedmice imati nekoliko sastanaka sa njima kako bi se obezbijedile dovoljne količine, a i đubrivo jeftinije cijene za poljoprivredne proizvođače.

On je pojasnio da u Evropi nema jeftinog đubriva, a da ga imaju Rusija, Azerbejdžan i neke azijske zemlje.

– Trebali bismo da se okrenemo tim proizvođačima i u tom pravcu ide aktivnost koju zajedno vodimo, a to je da se carine koje sada postoje na uvoz mineralnih đubriva iz trećih zemalja na neki način eliminišu kako bi cijena đubriva na našem tržištu bila niža i mislim da ćemo uspjeti da postignemo taj rezultat – rekao je Pašalić novinarima nakon sastanka sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Stašom Košarcem.

On je naveo da postoji problemi nedostatka mineralnog đubriva na tržištu i njegove visoke cijene.

– Tona uree prošle godine koštala je oko 880 KM, a sada je 2.200 KM, što je dva, tri puta veća razlika. Nemoguće je obavljati proizvodnju sa takvim sklopom cijena, a ne primjena đubriva vodi smanjenju prinosa količine poljoprivrednih proizvoda – istakao je Pašalić.

S druge strane, dodao je on, u Republici Srpskoj postoji samo desetak tona na lageru, a treba od 50.000 do 60.000 tona.

– Ušli smo u proljećnu sjetvu i pripremu pšenice, tako da smatram da je to akutni problem koji moramo da riješimo zajedno. Treba da nađemo način kako da nabavimo đubrivo sa tržišta gdje je ono pristupačno i jeftino – kaže Pašalić.

On je naglasio značaj teme koju je Košarac otvorio, a tiče se pretjeranog uvoza nekih proizvoda u BiH.

– Mi i dalje imamo problem u nekim sektorima kao što je sektor proizvodnje svinjskog mesa koji se u velikim količinama uvoze u BiH, dok naši poljoprivredni proizvođači imaju ogromne zalihe i ne mogu da prodaju svoje proizvode, a imamo značajan rast cijena hrane – upozorio je Pašalić.

On je rekao da inicijativa Vlade Republike Srpske jeste bila da se preduzmu određene mjere.

– Ne govorimo o zabrani uvoza mesa, nego o uvođenju dodatnih taksi ili carina kako bi se uvoznici obeshrabrili da uvoze meso iz drugih zemalja i da se okrenu našim poljoprivrednim proizvođačima – ukazao je Pašalić.

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakKošarac: Inicijativa za smanjenje carina na uvoz mineralnog đubriva
Naredni članakRadonjić pred Uniks: Čeka nas težak zadatak