Od početka avgusta na snazi je Uredba o medicinskom vještačenju u penzijskom i invalidskom osiguranju, po kojoj će ovaj posao u potpunosti obavljati medicinski vještaci Fonda PIO Republike Srpske. Zahtjev za invalidsku penziju i ocjenu radne sposobnosti Fondu PIO podnosi osiguranik ili poslodavac.

Radnici najčešće ostvaruju pravo na invalidsku penziju zbog malignih i kardiovaskularnih bolesti.

Zahtjev za ocjenu radne sposobnosti radnika može podnijeti i poslodavac, a sve potrebne informacije mogu se dobiti i u udruženjima.

– Radnike upućujemo tamo gdje trebaju da se obraćaju. Mnogi ne znaju, da bi dobili pravo na ličnu invalidninu, sutra se zaposlili, da ostvaruju poslodavci neke benefite, moraju da prođu vještačenje, odnosno ocjenu tjelesnog oštećenja – rekla je Tanja Milinković, izvršna direktorica Udruženja žena sa invaliditetom “Impus”.

Da bi se povećala efikasnost i ekonomičnost, iz postupka utvrđivanja prava na invalidsku penziju isključen je Zavod za medicinu rada i sporta koji je u prethodnih deset godina provjeravao ispravnost i kompletnost medicinske dokumentacije.

– Prvenstveno to je ubrzanje postupka ocjene radne sposobnosti, kao i ekonomičnosti u smislu koštanja samog procesa. Naime, do sada je bilo propisano da formalnu ispravnost medicinske dokumentacije, kao i radne dokumentacije, kao i postojanje indikacije utvrđuje Zavod za medicinu rada i sporta kao posebna institucija – pojasnio je Tihomir Јoksimović, portparol Fonda PIO Republike Srpske.

Zahtjev za ostvarivanje prava na invalidsku penziju, nakon obrade kod ljekara porodične medicine, podnosi osiguranik u poslovnici Fonda PIO u mjestu prebivališta.

U udruženjima koja okupljaju osobe sa invaliditetom zadovoljni su ovom promjenom, koja će olakšati postupak njihovim članovima.

– Fond PIO ima svoju komisiju odnosno vještaka koji će da procijeni da li je potpuna prijava. Radnici ne moraju više da lutaju od ustanove do ustanove, nego idu direktno u PIO i ostvare pravo, onaj ko ima na invalidsku penziju – kazao je Milorad Јović, tehnički sekretar Koalicije udruženja osoba sa invaliditetom “Kolosi”.

Na osnovu medicinske dokumentacije dio postupaka vještaci Fonda PIO sprovodiće bez osiguranika.

– Važna stvar je izmjena u smislu da se neće pozivati svi osiguranici i to će ići u prilog onima koji su iz udaljenih krajeva, koji su teško pokretni i drugi, nego će tu dokumentaciju cijeniti ljekar vještak bez prisustva samog osiguranika – naveo je Vlatko Јevtić, vještak medicinske struke Fonda PIO Srpske.

Posljednjih petnaest godina broj prijevremeno penzionisanih lica zbog invaliditeta smanjen je sa 18 na 12 odsto od ukupnog broja penzionera, ističu u Fondu PIO.

Zbog toga je Republika Srpska na drugom mjestu u regionu odmah iza Slovenije, bez obzira na to što je veliki broj ljudi ostvario pravo na invalidsku penziju zbog posljedica ranjavanja ili oboljenja iz rata.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakDOBOJ: Učesnici marša “Stazom egzodusa 2023” iz Tumara krenuli ka Stogu
Naredni članakIvona Pejašinović predsjednica Mladih socijaldemokrata