Što se tiče komunikacije sa djecom kada je riječ o virusu ona mora da bude prilagođena njihovom načinu razmišljanja, rekao je psiholog Saša Risojević gostujući u emisiji Fokus naše televizije.

Istakao je da i do djece dolazi mnogo informacija kada je riječ o virusu i da to kod njih izaziva određeni nivo zbunjenosti.

– Logično je da će djeca tražiti određene odgovore od roditelja i da je bitno da im oni pruže konkretne i jasne informacije – smatra Risojević.

Naveo je da je potrebno da djeci objasne kako se prenosi virus, kao i da je potrebno da se i roditelji informišu na pravi način i iz provjerenih izvora.

Istakao je da je jedan od načina kako mlađoj djeci objasniti šta je to virus i kako funkcioniše, crtanje virusa.

– Ovo ujedno može biti i kvalitetno vrijeme provedeno sa djecom. Djeca crtaju viruse, dobijaju neku sliku kako on izgleda. Mogu nacrtati puno virusa, i recimo baciti te papire po sobi, da bi razumjeli na koji način se virus širi i kako se on može ukloniti – opisao je psiholog.

Naveo je da ovo djetetu ujedno može biti i igra, a naučiće kako i da se zaštite od virusa i da se odgovorno ponašaju.

– Mislim da je ovo jedan primjer koji može preventivno djelovati na sveukupno širenje sveukupnih problema – dodao je Risojević.

Kada je riječ o odnosu roditelja i djece, kada je roditelj anksiozan i non stop traži određene informacije naravno da će dijete to primijetiti – navela je Branislava Popović, psiholog gostujući u emisiji Fokus.

– Važan je model koji mi predstavljamo za dijete. Ako se mi ponašamo stabilno, ako imamo vrlo jasne i konkretne informacije, u situacijama kada se javlja ova uznemirenost potrebne su jasne i konkretne informacije – smatra Popovićeva.

Navela je da je jako bitno da te informacije imaju pored ostalih i djeca.

– Ako mi imamo doživljaj zdravog opreza i to dijete vidi, onda i taj doživljaj relativne sigurnosti je nešto što ćemo prenijeti na dijete. Ukoliko se mi osjećamo uznemireno , onda je to prvi korak koji bi trebalo, ako ne možemo sami, u razgovoru sa psihologom da prevaziđemo – rekla je Popovićeva.

Dodala je da je ključna stvar kakav mi model za dijete predstavljamo u smislu emocionalne regulacije.

Kada je riječ o preporukama psihologa Popovićeva je istakla da je nabitnija odgovorno ponašanje, kako prema sebi, bližnjima onda i zajednici.

– Prva i osnovna stvar je da sprovodimo mjere opreza koje su preporučene. Druga mjera opreza je da obratimo pažnju na svoje emocije, kako se osjećamo i nosimo sa ovom situacijom i ukoliko ima potrebe potražimo pomoć – navela je Popovićeva.

Rekla je da je treći momenat koji je veoma važan osjećaj efikasnosti.

 – Kad riješimo ovo primarno krizno područje, onda je važno da se posvetimo svom životu i onom što možemo uraditi u trenutnoj situaciji. Mnogo je novina i sutuacija koja su nastala. Situacija zahtijeva prilagođavanje i adaptaciju. Treba da se pozabavimo akutelnom situacijom jer nam od toga zavisi i kvalitet života – navela je Popovićeva.

Istakla je da je jako bitna i povezanost. 

– Važno je da znate da niste sami u ovoj priči, da smo svi u tome i da smo jedni drugima na raspolaganju. Ovo će u jednom trenutku proći. Važno je da ovu kriznu situaciju prođemo što bezbolnije, i sa što manje kako fizičkih tako i emocionalnih poteškoća – poručila je Popovićeva.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakKošarac-Sakamoto: Razgovarano o unapređenju privredne saradnje
Naredni članakZa nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine 750.000 KM