Uporne naslage kamenca ne samo da štete našoj odjeći, već i skraćuju životni vijek naše pegle.

Kako biste to spriječili, otkrivamo vam nekoliko efikasnih savjeta i trikova.

Svima nam je dobro poznat sljedeći scenario: Spremamo se za bitan izlazak, vrijeme izmiče, u žurbi pomahnitalo krećemo da peglamo omiljenu bijelu košulju, i na zaprepašćenje vidimo da su na njoj ostali žućkasti tragovi pegle, koji, naravno, ne mogu tek tako da se očiste, košulju više ne možemo da obučemo kao što smo planirali, raspoloženje se automatski mijenja, a naš lijepo zamišljen večernji provod u startu propada… 

Da, znamo, sami smo krivi – jer peglu nismo očistili na vrijeme od kamenca, ali sada je kasno… 

Da se ovakva epizoda ne bi uporno ponavljala (baš onda kad vam je to najmanje potrebno), važno je da djelujete preventivno i da malo više pažnje posvetite održavanju i čišćenju svoje pegle. 

A ukoliko ne znate kako to da uradite na najbolji način, ne brinite – u nastavku vam donosimo korisne savjete i efikasna rješenja pomoću kojih će kamenac na vašoj pegli postati prošlost.

Kako preventivno uticati da ne dođe do taloženja kamenca na pegli?

Ali, prije nego što pređemo na konkretne savjete, važno je da znate na koji način možete spriječiti pojavu kamenca na pegli. Prvo i osnovno pravilo kada kupite peglu jeste da provjerite šta piše na uputstvu za upotrebu koje ste dobili uz nju:

1. Destilovana voda

To se prvenstveno odnosi na tip vode koju treba da koristite. Iako u nekim uputstvima stoji da može da se koristi i obična voda, ono što je generalna preporuka svakako je korišćenje destilovane vode koja je namjenski pravljena kako bi spriječila, ili makar odložila, pojavu kamenca. Stoga, imajte na umu da nikada ne treba da koristite običnu vodu, koja je dosta tvrda, već isključivo mješavinu destilovane i obične ili samo destilovanu.

2. Samočisteći sistem

Sljedeća bitna stavka odnosi se na samočisteći sistem. Ukoliko vaša pegla za veš posjeduje ovu funkciju, to znači da je ona tu sa razlogom i da treba redovno da je koristite. Na taj način spriječićete nagomilavanje kamenca i drugih nečistoća i produžiti životni vijek vaše pegle, a i poštedeti kućni budžet.

3. Pražnjenje rezervoara

Konačno, ali ne i najmanje važno pravilo je da nakon svake upotrebe pegle na paru, obavezno prospete vodu iz rezervoara. U suprotnom, kamenac će se samo dodatno taložiti, čime ćete samo pogoršati problem.

Ukoliko se redovno pridržavate ovih saveta poštedećete sebe nerviranja, vremena koje je potrebno za čišćenje pegle od kamenca, ali i novca u slučaju da morate često da kupujete novu peglu.

Foto: Pixabay/Ilustracija

Izvor: Nezavisne

Prethodni članakTwitter i dalje nema rješenje, situacija sa botovima sve gora
Naredni članakKako prepoznati pokvarene umake?