Svjetski dan borbe protiv hepatitisa se obilježava na dan rođenja Braucha Blumberga, američkog naučnika i dobitnika Nobelove nagrade, koji je zaslužan za otkriće virusa hepatitisa B i razvoj vakcine protiv hepatitisa B.
Tema ovogodišnje kampanje Svjetske zdravstvene organizacije je “Budućnost bez hepatitisa”, sa akcentom na važnost prevencije, testiranja, ranog otkrivanja i liječenja virusnih hepatitisa. Prevencija i kontrola heptitisa B je takođe jedan od ciljeva Evropskog akcionog plana vakcinacije (European Vaccine Action Plan 2015-2020.; EVAP).

Šta je to hepatitis?

Hepatitis je bolest jetre, koju mogu izazvati virusi, bakterije, lijekovi, alkohol i dr.

Virusni hepatitisi, prvenstveno hepatitis B i C, još uvijek predstavljaju značajan javnozdravstveni problem. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije u svijetu živi 325 miliona ljudi oboljelih od hroničnog hepatitisa B ili C, a oni su glavni uzrok nastanka ciroze i karcinoma jetre i najčešći razlog transplantacije jetre u Evropi.

Kako se prenosi hepatitis B virus?

1. Putem zaražene krvi i krvnih derivata
2. Seksualnim putem
3. Sa majke na dijete

Kako se NE prenosi hepatitis B virus ?

1. DRUŠTVENIM KONTAKTIMA (GRLJENJEM, RUKOVANJEM, DRŽANJEM ZA RUKE, LJUBLJENJEM)
2. HRANOM I PIĆEM (DIJELJENJEM PRIBORA ZA JELO, HRANE ILI PIĆA)
3. KAŠLJANJEM ILI KIHANJEM

Zašto je hepatitis B opasniji kod djece?

Hepatits B ukoliko se javi u novorođenačkoj dobi i u periodu djetinjstva dovodi u visokom procentu do hronične (trajne) bolesti jetre, to je razlog zašto se bebe vakcinišu na rođenju.

Procenat nastanka komplikacija u zavisnosti od uzrasra:
novorođenče 0%
1-6 mj 80%
7-12 mj. 60%
1-4 god. 35%
odrasli 10%

Kako se manifestuje infekcija virusom hepatitis B?

Bolest može da bude bez simptoma ili su to blagi nespecifični simptomi, poput gubitak apetita, malaksalosti i blago povišene temperature. Sa razvojem komplikacija bolest se otkriva kao hronična bolest jetre koja može da pređe u cirozu i karcinom jetre.

Kada se vakcina primjenjuje?

Prema kalendaru vakcinacije Republike Srspke, vakcina protiv hepatitisa B se primjenjuje u tri doze. Prva doza se daje unutar 24h od rođenja, druga doza za 1 mjesec i treća nakon 6 mjeseci.

Da li je vakcina bezbjedna?

Vakcina protiv hepatitisa B spada u grupu vakcina koje imaju najmanje neželjenih efekata. Najčešća neželjena reakcija je lokalna: crvenilo, bol, otok, koja prolazi za par dana.

Šta ako je majka hepatitis B pozitivna?

Ukoliko je majka pozitivna, novorođenčetu se unutar 12 h daje prva doza vakcine, a zatim još tri doze za 1 mjesec, za 2 mjeseca i nakon 12 mjeseci. Takođe djetetu, pozitivne majke na rođenju se daje imunoglobulin (serum) radi zaštite.

Nakon 2-3 mjeseca od zadnje doze djeca se testiraju da se utvrdi da li su zaštićena vakcinom i da li je vakcina uspjela da spriječi prenos bolesti sa majke na dijete.

Koliko traje imunitet nakon primjene tri doze vakcine?

Imunitet nakon primjene tri doze se razvija kod oko 95% vakcinisanih osoba.

Antitijela počinju da opadaju nakon 5 godina, ali podaci kažu da je i mala količina antitijela dovoljna da nas zaštiti od infekcije.

Pripremila: dr Ana Ćeklić Stevanović, specijalista epidemiologije Higijensko-epidemiološka služba, JZU „Dom zdravlja” Doboj

Foto: Facebook/JZU „Dom zdravlja” Doboj

Izvor: Facebook/JZU „Dom zdravlja” Doboj

Prethodni članakPU Doboj: U toku akcija „Pojas i sigurnosne sjedalice za djecu“
Naredni članakDOBOJ: MRK Sloga Doboj – Kelentrić održao prozivku rukometaša Sloge (FOTO)