Svjetski dan porodičnih ljekara obilježava se 19. maja. Ovogodišnji slogan je “Porodični ljekari na prvoj liniji“. Cilj je da se ukaže na značajnu ulogu koju porodični ljekari imaju u pružanju kontinuirane i sveobuhvatne zdravstvene njege u uslovima pandemije. Ovaj datum obilježen je i u dobojskom Domu zdravlja.

U prethodna dva mjeseca zdravstveni radnici su bili na prvoj liniji u borbi protiv virusa korona. Porodični ljekari osnov su svakog zdravstvenog sistema, a to je dokazano i tokom pandemije. Služba porodične medicine u dobojskom Domu zdravlja reorganizovala je svoj rad i prilagodila ga novonastaloj situaciji, kako bi što adekvatnije pružali zdravstvene usluge svojim pacijentima. Formirane su nove ambulante.

-Prije svega mislim na ambulantu za respiratorne infekcije u okviru koje su pregledani i još uvijek se pregledaju pacijenti koji imaju respiratorne tegobe. Takve pacijente odmah upućujemo na testiranje. Testiranje se takođe obavlja u našoj zdravstvenoj ustanovi. Pored ove ambulante za respiratorne infekcije imamo i tzv. izolacionu ambulantu, koja je prije svega određena za pružanje zdravstvenih usluga osobama koje se nalaze pod epidemiološkim nadzorom i koje su trenutno u kućnoj izolaciji. Naša ustanova je obezbijedila i prevoz za takve pacijente, s obzirom, da je njima zabranjeno kretanje – izjavila je dr Nada Janjetović, šef Službe porodične medicine u Domu zdravlja Doboj.

dr Nada Janjetović, šef Službe porodične medicine u Domu zdravlja Doboj

-U svakom slučaju to su dodatni troškovi koji su neplanirani u zdravstvenoj ustanovi, ali to je izazvala pandemija. Međutim, uspjeli smo prevazići i te stvari, a da ustanova nije ušla u deficit sa novčanim sredstvima, kako to ne bi kočilo nabavku prioritetnih sredstava tipa zaštitne opreme, dezinfekcionih sredstava itd – rekao je Slavko Kovačević, direktor Doma zdravlja Doboj.

Slavko Kovačević, direktor Doma zdravlja Doboj

Svi koji rade u ovim ambulantama nose zaštitnu opremu, jer rade sa pacijentima koji se suspektni na infekciju virusa korona. Opreme su imali i imaju dovoljno, zahvaljujući menadžemtnu Bolnice i Gradskoj upravi, kao i donacijama. Nijedan zdravstveni radnik iz Doma zdravlja Doboj nije bio pozitivan na Kovid-19. Ljekari otkrivaju koje su najveće promjene kojima su se morali prilagoditi.

-Najveća promjena u našem radu jeste bilo to što smo mi navikli kao porodični ljekari da imamo bilzak kontakt sa našim pacijentima, odnosno da oni dođu kod nas da im pružimo podršku i utjehu. U ovoj situaciji dosta naših usluga smo radili telefonskim putem tj. telefonskim konsultacijama, tako da nismo imali tog bliskog kontakta sa pacijentima na koji smo mi navikli – izjavila je dr Marina Jotić Ivanović, specijalista porodične medicine u dobojskom Domu zdravlja.

dr Marina Jotić Ivanović, specijalista porodične medicine u dobojskom Domu zdravlja

Dva tima Službe porodične medicine dobojskog Doma zdravlja svoje usluge su tokom prethodna dva mjeseca pružali i u karantinima, a trenutno imaju timove porodične medicine koji brinu o zaraženima sa lakom kliničkom slikom smještenim u dobojskom Domu učenika.

Foto: rtvdoboj.org

Izvor: RTV Doboj

Prethodni članakJZU ”Dom zdravlja” Doboj: Od 25. maja počinju sistematski pregledi budućih prvačića
Naredni članakGRAD DOBOJ: Nema novooboljelih, pod nadzorom 265 lica