Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske sa izmjenama i dopunama Zakona o ribarstvu želi da podrži Sportsko-ribolovni savez Srpske, partnera na unapređenju i zaštiti ribljeg fonda u vodotokovima Republike Srpske, izjavio je načelnik Odjeljenja za stočarsku proizvodnju u resornom ministarstvu Mladen Stojanović.

Stojanović je naveo da se inicijativom za izmjene Zakona o ribarstvu želi unaprijediti genetski potencijal poribljenih vrsta ribe i rad ribočuvarske službe radi zaštite ribljeg fonda.

“S ciljem zaštite ribljeg fonda sarađujemo i sa drugim nadležnim ministarstvima, kao što je industrije i energetike kada je u pitanju rad mini hidrocentrala, te ekologije kada je riječ o zaštiti od opšteg zagađenja naših vodotokova”, izjavio je Stojanović novinarima u Doboju prije početka Izvještajne skupštine Sportsko-ribolovnog saveza Srpske.

Mladen Stojanović, načelnik Odjeljenja za stočarsku proizvodnju u
Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske

On je rekao da Sportsko-ribolovni savez ima veoma dobro organizovanu infrastrukturu sa funkcionalnim udruženjima koja kroz ribočuvarsku službu štite riblji fond.

“Ministarstvo je Savez prihvatilo za partnera sa kojim može da realizuje niz aktivnosti kada je riječ o akvakulturi, odnosno ribarstvu”, naglasio je Stojanović.

On je naveo da je resorno ministarstvo upoznato i angažovano na rješavanju dugogodišnjeg problema grada Doboj sa zagađenjem rijeke Spreče, koje dolazi iz Federacije BiH.

“Mi smo aktivno učestvovali kada je bila ta havarija većih razmjera /emisija otpadne vode iz taložnice `bijelo more` Fabrike sode iz Lukavca 2018. godine/. Kada je u pitanju taj dio, imamo određene probleme kod drugog entiteta”, rekao je Stojanović i istakao da je to zajednički problem koji treba multidisciplinarno rješavati u interesu oba entiteta.

On je ukazao i na problem nekontrolisane eksploatacije šljunka iz korita rijeka koji direktno i indirektno utiče na riblji fond.

Potpredsjednik Upravnog odbora Sportsko-ribolovnog saveza Republike Srpske Aleksandar Kojić zahvalio je resornom ministru Borisu Pašaliću što je Savez prepoznao kao partnera u aktivnostima koje treba da sprovode ribolovačka udruženja ovog saveza, koji broji oko 7.500 članova.

“Radi se o zaštiti svih ekoloških principa rijeka i vodotokova, poribljavanja i čuvanja ribljeg fonda, te poboljšanja rada ribočuvarskih službi”, rekao je Kojić i pozdravio izradu Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ribarstvu kojim se rijeke štite od nekontrolisanog vađenja šljunka i mini hidroelektrana.

Aleksandar Kojić, potpredsjednik Upravnog odbora
Sportsko-ribolovnog saveza Republike Srpske

Prema njegovim riječima, Savez je prošlu poslovnu godinu završio uspješno, uprkos pandemiji virusa korona.

Predsjednik Sportsko-ribolovnog društva “Bosna” Doboj Ratko Bogdanović kaže da je epidemija ograničila rad ovog društva, ali da to nije spriječilo aktivnosti poribljavanja, pretežno šaranom i amurom, te vraćanja u život rijeke Spreče.

Ratko Bogdanović, predsjednik Sportsko-ribolovnog društva “Bosna” Doboj

On je podsjetio da je pred dobojskim Okružnim javni tužilaštvom u toku proces zbog zagađenja rijeke Spreče nakon emisiji otpadne vode iz taložnice “bijelo more” Fabrike sode iz Lukavca, da su održana tri ročišta i da se u odštetnom zahtjevu, koji je sačinila nadležna komisija, potražuje oko 750.000 KM.

Gradonačelnik Doboja Boris Jerinić ukazao je na značaj Saveza u očuvanju i zaštiti vodotokova i najavio da će Gradska uprava i dalje pomagati unapređenje rada dobojskog udruženja.

Boris Jerinić, gradonačelnik Doboja

Na današnjoj Izvještajnoj skupštini Sportsko-ribolovnog saveza Republike Srpske biće raspravljano o finansijskom i o izvještaju o radu za proteklu godinu, te o planovima i programima za ovu.

Foto: rtvdoboj.org

Izvor: SRNA

Prethodni članakDOBOJ: Lama Frančesko Franc novi stanovnik „Baze ParaGhost“ na Ozrenu (FOTO)
Naredni članakDogodilo se na današnji datum, 31. maj