Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je danas u Neumu da Srpska radi na projektu izgradnje postrojenja instalisane snage od 600 megavata za iskorištavanje snage vjetra i sunca u narednih pet godina.

– Za tranziciju energetskog sektora treba hrabrost i prelazak sa neobnovljivih na obnovlje izvore energije – rekao je Đokić na konferenciji za novinare uoči današnjeg otvaranja Energetskog samita, koji se održava do petka, 25. marta.

Đokić je govorio o naporima Republike Srpske na sprovođenju energetske reforme, napominjući da je donesen Zakon o električnoj energiji i Zakon o gasu, te Zakon o obnovljivoj energiji, kao i drugim sličnim, bitnim aktivnostima nadležnih institucija i organa.

Prema njegovim riječima, pažnja je posvećena i procesu dekarbonizacije u Rudniku Ljubija i TE Gacko.

– Nastavljamo i odgovornu saradnju sa partnerima u energetskom sektoru, i domaćim i stranim – rekao je Đokić i dodao da bi nacrt zakona o regulatoru proizvodnje i prenosa gasa u BiH trebalo da bude upućen u parlamentarnu proceduru.

Američki ambasador u BiH Majkl Marfi poručio je da je od ključnog značaja za BiH da obezbijedi svoju energetsku efikasnost.

– Prije tri godine predstavnici vlasti u BiH potpisali su sa međunarodnom zajednicom izjavu da će se pozabaviti ovim pitanjem. Postignut je određeni napredak, ali to nije dovoljno – ocijenio je Marfi.

Prema njegovim riječima, to se, imeđu ostalog, odnosi na neusvajanje zakona o električnoj energiji i gasu na nivou BiH.

On kaže da su BiH potrebne efikasne institucije i odgovorni lideri, pri čemu je potvrdio podršku BiH na njenom reformskom putu, koji mora biti brži.

Rezidentni koordinator UN u BiH Ingrid Mekdonald zahvalila je USAID-u za organizaciju ovog važnog događaja, posvećenog reformi energetskog sektora u BiH, kao i lokalnim liderima iz ove oblasti.

– Nemoguće je poreći da ljudska djelatnost mijenja klimu, tako da je neophodno uključiti se u rješavanje problema globalnog zagrijavanja zemlje. Ljudi i okolina u BiH sve više su pogođeni klimatskom krizom, što se posebno odnosi na požare – upozorava Mekdonald.

Prema njenim riječima, ušteda energije veoma je važna u tranziciji energetskog sektora u BiH i prelasku na zelene tehnologije.

– UN su i dalje posvećene podršci narodima i vlastima u BiH, posebno na planu zaštite životne sredine, jer vremena za čekanje zaista nema – rekla je ona.

Šef Delegacije EU u BiH Јohan Satler izrazio je zadovoljstvo organizacijom Energetskog samita, i potvrdio podršku EU BiH.

On je upozorio na enorman rast cijene energenata u BiH, posebno nafte i naftnih derivata.

Prema njegovim riječima, bezbjednost energetskog sektora i snabdijevanje energentima, odnosno zelena tranzicija, od velike su važnosti za privredu i građane BiH.

– Više od 60 odsto proizvodnje električne energije u BiH dobija se putem prljavih tehnologija – naveo je Satler.

On smatra da je BiH potreban nacionalni plan u oblasti klime i energetike.

Njemački ambasador u BiH Margret Uber rekla je da se skup u Neumu događa u ključnom vremenu za BiH, s obzirom na izazove energetske reforme i obezbjeđenje normalnog snabdijevanja energentima.

Pri tome, kaže ona, treba voditi mnogo računa o klimatskim promjenama i očuvanju životne sredine.

– Suštinska reorganizacija energetskih postrojenja od ključnog je značaja za BiH – smatra Uberova.

Britanski ambasador u BiH Metju Fild ukazao je na opasnosti koje nosi ukrajinska kriza na dešavanja u globalnom energetskom sektoru.

On se založio da BiH dodatno ulaže u obnovljive i čiste izvore energije, s ciljem zaštite životne sredine.

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić je istakao da energetska bezbjednost i pouzdano snabdijevanje energentima određuje uslove života i privređivanja u cijelom svijetu.

On je naveo da vlasti u BiH namjeravaju da obezbijede uslove za stabilan energetski sektor i da je zato ovaj skup dobra prilika za traženje najboljih rješenja.

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić ukazao je na proces energetske tranzicije i na nastojanja za izmjenu legislative u energetskom sektoru na nivou BiH, što je trenutno u zastoju, a tiče se donošenja zakona o električnoj energiji i gasu.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakMarinković: Ograničiti marže na cijenu mineralnih đubriva
Naredni članakPETROVO: U Karanovcu izgorjela farma pilića, šteta oko 200.000 KM (FOTO)