Orhideje se obično gaje zbog efekta otmjenosti i ljupkosti, ali nova vrsta sa Madagaskara vjerovatno neće pobijediti ni na jednom takmičenju ljepote. Njeno malo cvijeće je smeđe i podsjeća na buđavu papirnatu kesu (ili možda crvoliku glavu s ustima razjapljenim u tihom vrisku u pokušaju da vam usisa dušu).

Nije ni čudo što su u Kraljevskoj botaničkoj bašti u Velikoj Britaniji novu vrstu nazvali “najružnijom orhidejom na svijetu”, te je dospjela na vrh liste istaknutih vrsta otkrivenih 2020. godine, rekli su predstavnici u saopštenju.

Orhideja bez lista, nazvana Gastrodia agnicellus, veći dio svog životnog ciklusa raste pod zemljom u raspadajućem leglu, a hrani se gljivama. Pored “male, smeđe i prilično ružne” orhideje, istraživači i saradnici Botaničke bašte popisali su ove godine više od 150 biljaka i gljivica.

https://twitter.com/LeandraRios9/status/1341038993169903618?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1341038993169903618%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.nezavisne.com%2Fmagazin%2Fzanimljivosti%2FRaste-na-skrivenom-mjestu-najruznija-na-svijetu-ali-lijepo-mirise%2F637922

​U 2019. godini britanski botaničar Johan Hermans, počasni istraživač saradnik Kraljevske botaničke bašte, pronašao je brojne orhideje ove vrste koje se kriju ispod trulog lišća u vlažnoj madagaskarskoj šumi. Njihovi grudvasti, duguljasti oblici ukazuju da cvijet pripada grupi poznatoj pod nazivom krompirova orhideja, a cvjetovi dužine oko 1,1 centimetar odašilju “primjetan miris nalik mošusnoj ruži”, koji se pojačava kada temperatura vazduha raste, napisao je Hermans u studiji objavljenoj 5. novembra u časopisu “Kurtis botanikal magazin”.

Ostale novoopisane vrste na listi uključuju ljuskavi grm otporan na toplotu koji uspijeva u namibijskim solanama (Tiganophyton karasense); peruanska biljka sa ljubičastim krtolama koja bi mogla biti nova prehrambena kultura (Ipomoea noemana); i živopisna bromelija iz Brazila – iz porodice tropskih cvjetnih biljaka koja uključuje ananas – (Acanthostachys calcicola) koja raste na krečnjačkim liticama, a kolibriji mogu da je oprašuju, navodi se u saopštenju.

“U izazovnoj i teškoj godini, tako je uzbudljivo gledati da se botanička i mikološka nauka održavaju, a spisak nevjerovatnih novoimenovanih vrsta usaglašen je s našim saradnicima širom svijeta”, rekao je Martin Čik, botaničar i stariji naučnik u Odjeljenju za identifikaciju i imenovanje Kraljevske botaničke bašte.

​”Međutim, mračna stvarnost s kojom se suočavamo ne može se potcijeniti: Imamo dvije od pet biljaka kojima prijeti izumiranje, a trkamo se s vremenom kako bismo pronašli, identifikovali, imenovali i očuvali biljke prije nego što nestanu”, rekao je Čik.

Foto: Pixabay/Ilustracija

Izvor: Nezavisne

Prethodni članakProvjerite koji je savršeni ljubimac za vaš horoskopski znak
Naredni članakTajlandski Djeda Mraz na slonu dijeli zaštitne maske (VIDEO)