U izgradnju sistema za navodnjavanje širom Srpske, od 2013. Vlada je uložila 40 miliona maraka.

Ova investicija pokazala je potpunu opravdanost i već sada je rezultirala boljom kvalitetom i većom proizvodnjom.

Do sada su završeni sistemi za navodnjavanje u Trebinju, Ljubinju, Bratuncu, Pelagićevu, a najveće površine pod sistemima su u Semberiji.

Zahvaljujući sistemu za navodnjavanje koji je došao i do njegovih njiva u Crnjelovu, Mladen Mitrović očekuje rekordan rod kukuruza.

– Što se tiče ove investicije, ne može biti bolje. Ovo je jedno olakšanje za seljaka, dođeš autom, pustiš ventil i sistem radi sam. Tifon je nov, kupljen uz podršku Ministarstva, sad mogu da koristim i sistem kap po kap. Mislim da je prava stvar i velika pomoć i olakšanje – priča Mladen.

– Ovo je od velikog značaja jer ogromni su troškovi navodnjavanja. Samo za jedan ha lubenice trebaju ogromne pare ako se radi na benzin. Sve zavisi čime se navodnjavanja. Sad su rekli da će biti jeftinije nego što nas košta gorivo. Ove godine, kao i sljedeće, neće naplaćivati nikako. Masa ljudi se sad prikopčava na sistem, ja sam prikopčao 100 plastenika – kaže Aco Živanović.

Rajo Kojić se nada da će u narednoj fazi sistem za navodnjavanje doći i do njegovih njiva. On dnevno pri visokim temperaturama mora zaliti 70 dunuma, što je sada nemoguće.

– Sad kad je suša, mogao bih brže i lakše zalijevati i ne treba mi agregat. Svi mi imamo sisteme ili tifon ili cijevi, rasprskivače kap po kap, ali veliki dio troška su pumpe, one su skupe, habaju se i troše – dodaje Rajo.

U Semberiji su završena tri podsistema za navodnjavanje i to podsistem Novo Selo na površini od 622 ha poljoprivrednog zemljišta, u Donjem Crnjelovu na 550 ha i u Batkoviću 834 ha.

Za potrebe podsistema u Crnjelovu i Batkoviću urađena je i sanacija kanala Stara Dašnica.

– Vlada Republike Srpske je ukupno za ove investicije u sisteme za navodnjavanje u Semberiji uložila 17,8 miliona KM. Od toga za podsistem u Novom Selu oko 4,6 miliona KM, a za podsisteme u Crnjelovu i Batkoviću i sanaciju kanala stara Dašnica negdje oko 13,2 miliona – precizirao je Saša Mirić, portparol ЈU “Vode”.

U Semberiji se za sada navodnjava oko 2.000 ha obradivog zemljišta ili četiri odsto obradivih površina, a prema programu resornog ministarstva koje rukovodi ovim investicijama, planirano je da pod sistemima za navodnjavanje bude 11.000 od ukupno 50.000 hektara oranica.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakBarašin: Najlošija sezona – očekujemo male prinose meda
Naredni članakĐoković započeo 328. nedjelju na vrhu