Muška košarkaška selekcija Sjedinjenih Američkih Država plasirala se u finale olimpijskog turnira u Tokiju, pošto je ubjedljivo savladala reprezentaciju Australije rezultatom 97:78.

Amerikanci su slavili ubjedljivu pobjedu, ali ona nije došla baš tako lako kako to možda rezultat ukazuje.

Naime, Australija je igrala izuzetno dobro prvo poluvrijeme, imala u jednom trenutku i 15 poena prednosti (41:26), ali je popustila pred pritiskom ”drim tima” koji je počeo u finišu druge četvrtine, i nastavio se poslije pauze.

SAD su drugi dio utakmice otvorili serijom 12-0 i više nisu imali problema do kraja meča, već samo uvećavali prednost.

Najefikasniji akter meča bio je Kevin Durent sa 23 poena i devet skokva, uz sjajan šut za dva poena (9/12). Dobro ga je ispratio Devin Buker sa 20 (trojke 4 od 5), dok je Džru Holidej dodao 11 uz po osam asistencija i uhvaćenih lopti.

Kod Australijanaca najbolji je bio Peti Mils sa 15, dok je raspoloženi Dante Egzum zaustavljen na 14, poslije deset koliko je ubacio u prvom poluvremenu.

SAD će u finalu igrati protiv boljeg iz duela Slovenije i Francuske.