Nova godina prema Kineskom lunarnom kalendaru, koja je početi u petak, 12. februara, i trajati do 31. januara 2022. godine, biće u znaku bivola.

Prema kineskom horoskopu, godina bivola će biti godina u kojoj će mnogi doći do nekih važnih saznanja i odluka, a posebno će biti dobra godina za sve one koji su navikli vrijedno da rade, dok će oni koji su navikli da “igraju na sreću” morati poprilično da se pomuče.

Bivo je drugi znak kineskog zodijaka, a 2021. godina će biti u znaku metalnog bivola koji je simbol vrijednog rada i sistematičnosti, javio je Kineski međunarodni radio.

Znakovi kineskog zodijaka se smjenjuju na svakih 12 godina, pa su svi oni koji su rođeni: 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997. i 2009. godine bivoli u kineskom horoskopu.

Prethodna godina, koja je bila u znaku pacova, bila je jedna od godina koju bi svi najradije željeli da zaborave. Ono što prema kineskom horoskopu može da pruži ohrabrenje u 2021. godini jeste to da se godina bivola smatra godinom oporavka, a to je svakako nešto što je nakon godine pandemije itekako potrebno.

GODINA BIVOLA – GODINA OBNOVE

Godina bivola je odlična za obnavljanje i pokretanje novih poslova. U njoj treba praviti dugoročne planove i sistematično pristupati svakom zadatku. S obzirom na to da najverovatnije slijedi najveća ekonomska kriza još od Svjetske ekonomske krize iz 2008. godine, treba biti oprezan sa novcem, a to savjetuje i kineski horoskop.

U godini bivola novac treba štediti i čuvati ga za tzv. “gladne godine”.

Kinezi smatraju da je godina metalnog bivola odlična za međuljudske odnose i planiranje porodice. Ovo je idealna godina za sve one koji razmišljaju o ulasku u brak i proširenju porodice.

Svaka kineska godina, osim životinje, ima i neki od elemenata /metal, voda, drvo, vatra i zemlja/. Pošto je 2021. godina metalnog bivola, smatra se da bi svi trebalo sa sobom stalno da nose nešto metalno. Osim toga, poželjne boje su bijela, zelena i žuta, koje prema feng šuiju donose sreću.

LUNARNI KALENDAR – JEDNA OD NAJSTARIJIH METODA RAČUNANJA VREMENA

Godina prema tradicionalnom kineskom kalendaru ima 12 lunarnih mjeseci, a svaki traje 29,5 dana. Upravo zbog toga se tradicionalni kineski praznici obilježavaju u različito vrijeme prema gregorijanskom kalendaru, a Kineska nova godina i zodijački znaci imaju različite datume početka i kraja.

Lunarni kalendar važi i za jednu od najstarijih metoda bilježenja vremena i, najvjerovatnije, je nastao još oko 2600. godine prije nove ere. Vjeruje se da ga je uspostavio otac kineske nacije Žuti car Huang Di.

Tradicionalni kalendar se upotrebljava i u astrologiji, koja se na Istoku doživljava u potpuno drugačijem kontekstu od Zapadnog. Prije svega, kineski zodijak ima veoma složenu simboliku i značenja i ujedno je jedan od najstarijih temelja kineske kulture i civilizacije.

O tome koliko je značajan za Kineze, govori i podatak da se nalazi na listi nacionalne nematerijalne kulturne baštine.

Lunarni kalendar, kao temeljni dio tradicionalne kulture, u sebi nosi brojna kulturološka i nacionalna obilježja i osjećanja.

On je dio kolektivnog pamćenja kineskog naroda, ali i načina razmišljanja, ponašanja i vjekovne životne filozofije. Zbog svega navedenog, poštovanje drevnih učenja za Kineze je daleko od praznoverja i misticizma. 

Foto: Image by allen sjay from Pixabay

Izvor: Nezavisne

Prethodni članakWhatsApp omogućio Telegramu mjesto najpopularnije aplikacije
Naredni članakSkinuo se i “zaronio” u snijeg