Na području u nadležnosti Policijske uprave Doboj u protekle dvije godine nije evidentirano krivično djelo trgovine ljudima, rekao je načelnik Odjeljenja za organizovani kriminalitet i droge Sektora kriminalističke policije dobojske uprave Goran Slavuljica.

Slavuljica je izjavio novinarima da je takvo stanje rezultat preventivnih aktivnosti, u okviru kojih ova uprava danas i sutra organizuje podjelu promotivnih materijala građanima povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima u Republici Srpskoj, 30. jula.

On je naveo da Krivični zakon Srpske prepoznaje krivična djela trgovina ljudima, trgovina djecom i udruživanje radi vršenja krivičnih djela trgovine ljudima i djecom.

“Žrtva trgovine može biti svako, bez obzira na uzrast ili pol”, istakao je Slavuljica i kao neke od manifestacija ovih krivičnih djela izdvojio prisilno prosjačenje ili brak, radnu eksplataciju ili trgovinu organima.

Goran slavuljica, načelnik Odjeljenja za organizovani kriminalitet i droge
Sektora kriminalističke policije Policijske uprave Doboj

On je napomenuo da su prisutna i srodna krivična djela čiji zakonski opis je veoma sličan trgovini ljudima, tako da u praksi nije uvijek jednostavno utvrditi razliku između ovih krivičnih djela.

“Onaj koji se bavi prosjačenjem za sebe nije žrtva trgovine ljudima već čini prekršaj po javnom redu i miru, a takvih je slučajeva u proteklih šest mjeseci evidenirano 47, ali ako neko nekoga tjera da prosjači i uzima mu novac, to su već elementi krivičnog djela trgovine ljudima”, pojasnio je Slavuljica.

Prema njegovim riječima, od 2001. godine na području dobojske uprave suzbijena je organizovana prostitucija ukidanjem noćnih barova, a jedan slučaj prostitucije, u kojima su dvije žrtve bile iz Srbije, evidentiran je prije tri godine.

Taj predmet okončan je pravosnažnom presudom Suda BiH s obzirom da je u tom periodu to krivično djelo bilo propisano Krivičnim zakonom BiH.

Slavuljica je naveo da je u okviru institucionalizacije borbe protiv trgovine ljudima, odlukom Vlade Republike Srpske formirano šest regionalnih monitoring timova koji prate organizaciju okružnih tužilaštava, u čiji sastav ulaze po jedan predstavnik MUP-a Republike Srpske, tužilac, predstavnik lokalnog centra za socijalni rad i republički inspektor rada.

Predstavnik dobojskog Centra za socijalni rad i član monitoring tima Bratislav Radonjić rekao je da u prethodne tri godine nisu evidentirali slučaj organizovanog prosjačenja maloljetnih lica, koji je najčešći pojavni oblik trgovine ljudima.

On je naveo da Centar za socijalni rad kao nadležan organ postupa u slučajevima kada je maloljetno lice potencijalna ili stvarna žrtva trgovine ljudima, dok se kod odraslih mnogo rjeđe uključuje.

“Glavni zadatak Centra je, nakon što se obavijeste sve nadležne institucije, da tom maloljetnom licu dodijeli posebnog staraoca, organizuje ljekarske preglede te smještaj u sigurnu kuću, kao i proces resocijalizacije”, naveo je Radonjić.

Bratislav radonjić, predstavnik dobojskog Centra za socijalni rad
i član monitoring tima

Prema njegovim saznanjima, u Doboju je prije tri godine evidentran jedan slučaj sklapanja maloljetničkog braka, koji je nadležni sud u Banjaluci okarakterisao kao običajno pravo.

Rezolucijom Generalne skupštine UN 30. jul je ustanovljen kao Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima s ciljem skretanja pažnje globalne javnosti na sveprisutnost ovog problema.

Trgovina ljudima kao složeno krivično djelo predstavlja vid modernog ropstva, kojim se krše ljudska prava i slobode zagarantovane Ustavom Republike Srpske.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske je u saradnji sa organizacijom “Vorld vižn BiH” izradilo promotivni materijal – poster i flajer za ovogodišnje obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima u Republici Srpskoj, koji će danas i sutra građanima dijeliti službenici svih policijskih stanica koje se nalaze u sastavau Policijske uprave Doboj.

Foto: srna.rs, rtvdoboj.org

Izvor: SRNA

Prethodni članakSrbija lako sa Australijom
Naredni članakGRANIČNI PRELAZI: Pojačan saobraćaj na prelazima Gradiška, Donja Gradina, Brod i Zupci