Drugi Kongres govora u BiH okupiće sutra u onlajn formi stručnjake iz BiH i Srbije u oblasti medicine, logopedije, defektologije i psihologije.
Emanuela Božić, predstavnik Agencije za intelektualno savjetovanje

“Lavirint” iz Doboja, koja je jedan od organizatora ovog skupa, kaže da će se na kongresu raspravljati o govorno-jezičkom razvoju djece, najsavremenijim tehnologijama i metodama u radu, kao i mentalnom i socio-emocionalnom razvoju mališana.

Božićeva je istakla da je fokus ovogodišnjeg kongresa upoznavanje sa savremenim tehnološkim dostignućima u procesu habilitacije i rehabilitacije širokog spektra razvojnih poteškoća, na kojem će kompetentna lica iz Republike Srpske, BiH i Srbije predstaviti svoja iskustva iz oblasti medicine, logopedije, defektologije, psihologije.

Ona je, između ostalog, najavila da će na kongresu biti predstavljen metod Marte Meo u logopedskom radu za koji navodi da je vrlo intuitivan, te vezan za igru i emociju, zatim Art terapija fraktalima kada se putem crteža izražavaju emotivna i psihička stanja, posebno kod neverbalne djece.

Božićeva je kao veoma praktičan metod ukazala na “Sanrajz” program koji se već primjenjuje u zemljama Evrope i predstavlja terapiju autizma fokusiranu na samu porodicu.

Prema njenim riječima, domaće institucije su još prilično rigidne prema novim metodama i u nedostatku domaćih naučnih analiza i istražnjivanja sumnjičavo gledaju na praksu u svijetu.

Ona je ocijenila da će kongres biti zanimljiv roditeljima, kao i stručnjacima jer će ponuditi odgovore kako da se nose sa stresom tokom svakodnevnog rada sa djecom sa posebnom potrebama.

Nosilac sutrašnje manifestacije je Centar za specijalističke socijalne usluge “Za majku i dijete” iz Banjaluke, a link za platformu sa koje se kongres može pratiti onlajn nalazi se na “Fejsbuk” stranici ovog centra i otvoren je za roditelje, organizacije i druga zainteresovana lica.

Kongres pod nazivom “Unutrašnji govor-izvor mentalne snage” počeće u 18.00 časova.

Foto: sScreenshottemlittleexplorers.com

Izvor: SRNA

Prethodni članakKojić: Istoriju ne smiju pisati sudske presude
Naredni članakVulić: Građani Srpske taoci Zolaka i Mesera iz Sarajeva