Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić rekla je danas da je cilj uvođenja fakultativnog predmeta Humanost i bezbjednost u škole u Srpskoj podsticanje djece da sama donose zaključke i odluke.

“Cilj nam je da animiramo djecu da, prije svega da uz pomoć svojih mentora-nastavnika, podstaknu svoja razmišljanja, zaključuju i donose odluke”, izjavila je Stojičićeva u Doboju, gdje se održava prva obuka za nastavnike 20 osnovnih i 20 srednjih škola u kojima će od ove školske godine biti primjenjivan fakultativni predmet Humanost i bezbjednost.

Stojičićeva je pojasnila da je riječ o fakultativnom predmetu za učenike devetog razreda osnovne škole i prvog razreda srednje škole.

“Predviđeno je da to ide kao fakultativan predmet u smislu da učenici mogu da odluče da li će da pohađaju nastavu tog predmeta. Moje razmišljanje, a i sam program mjera kaže, da bi to trebalo da pređe u obavezni nastavni predmet”, rekla je Stojičićeva i napomenula da je riječ o bitnom segmentu koji treba da pokriva obrazovno-vaspitni proces.

Direktor Republičkog pedagoškog zavoda Slađana Tanasić pojasnila je da je nastavnim programom ostavljena veća sloboda nastavnicima da biraju sadržaj u skladu sa interesovanjima svojih učenika i specifičnostima škole, te na bazi toga sami biraju sadržaje, izvore i teme koje će obrađivati ono što je sa stručnim timom definisano za ovaj fakultativni predmet.

“Humanost i bezbjednost jesu oblasti, a sadržaje i način realizacije smo ostavili nastavnicima da biraju. Podrška nastavnicima je i ova današnja obuka koju je realizovao Republički pedagoški zavod sa Ministarstvom prosvjete. Nećemo ih ostaviti da se sami bore i realizuju sve ono što je stavljeno pred njih, nego ćemo biti tu, kao kontinuirana podrška”, navela je Tanasićeva.

Prema njenim riječima, već su izrađeni priručnici koji mogu biti korišteni.

“To je, prvenstveno, priručnik za odjeljenske starješine, gdje su kreirane radionice za vaspitni rad u odjeljenskoj zajednici, koji se može primijeniti u ovom programu. Imamo i priručnik zdravih životnih stilova, tako da mislimo da će to biti od pomoći nastavnicima”, rekla je Tanasićeva.

Ona je navela da će Republički pedagoški zavod intenzivnim nadzorom, odnosno praćenjem rada nastavnika u ovih 40 škola, pratiti primjenu Humanosti i bezbjednosti i na taj način doći do najkvalitetnijeg rješenja kako bi bio uveden ovaj predmet.

Prilikom odabira škola, Tanasićeva je pojasnila da je vođeno računa o teritorijalnoj zastupljenosti svih regija u Republici Srpskoj, odnosno da podjednako budu obuhvaćene velike i male škole, sa njihovim specifičnostima.

U pilot-projektu je i dobojska Medicinska škola, čiji je direktor Milena Damjanović pozdravila uvođenje ovog, za sada, fakultativnog predmeta.

Damjanovićeva smatra da kod učenika treba njegovati vrline i pozitivne vrijednosti, kako bi u školama bili sve sigurniji.

Fakultativni predmet Humanost i bezbjednost u Medicinskoj školi realizovaće nastavnik psihologije Tijana Popović Damjanović, koja je, nakon što se upoznala o sadržaju predmeta, navela da je riječ o izazovu, ali da je interesantan i za učenike i predavače.

“Riječ je o nečemu novom što bi trebalo da pomogne učenicima da više porade na empatiji, međusobnoj komunikaciji i razumijevanju. Da budu tu jedni za druge, a ne jedni protiv drugih”, rekla je Damjanovićeva.

Obuka za nastavnike 20 osnovnih i 20 srednjih škola o fakultativnom predmetu Humanost i bezbjednost održava se u hotelu “Park” u Doboju, a organizovana je u saradnji Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i Republičkog pedagoškog zavoda. 

Foto: rtvdoboj.org, srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakKonferencija za novinare nakon sjednice IK SNSD
Naredni članakDodik: Srpska ostaje stabilna uprkos intervencionizmu; Šmit ne može ni u jednu republičku instituciju (VIDEO)