Predsjednik Zavičajnog udruženja Zavidovićana Zoran Blagojević nezadovoljan je što se i poslije tri dana od isticanja zastava “Islamske države” i povika “Alahu ekber!” na skupu “Stazom egzodusa” u federalnom naselju Stog nije niko oglasio i osudio tu provokaciju u ime nadležnih institucija Federacije BiH, zajedničkih i međunarodnih institucija.

Blagojević to ćutanje doživljava kao necivilizacijski čin, a provokaciju je ocijenio neljudskim aktom jer se desila tokom parastosa ispred spomen-krsta u Stogu povodom 26 godina od progona Srba sa tog područja, gdje su okupljeni došli s ciljem da u miru odaju počast stradalim, da dobiju odgovore gdje se nalaze tijela 129 nestalih saboraca i civila i da poruče da odgovorni moraju biti sankcionisani.

On je rekao da je od svih navedenih institucija očekivao makar reagovanje iz Zeničko-dobojskog kantona, kojem područje Vozuće teritorijalno i pripada.

Blagojević je istakao da je incident snimljen i da se dogodio u prisustvu policajaca koji su obezbjeđivali skup, a koji su neometano dozvolili prolazak kolone od desetak vozila iz kojih su isticane zastave “Islamske države” i takozvane Armije BiH, te uzvikivano “Alahu ekber!”.

“Provokacija je izvršena u Stogu, na mjestu gdje je izvršen stravičan zločin nad Srbima. Tu je pronađeno 21 tijelo, gotovo sva obezglavljena. To nije primjereno i to je guranje prsta u oko”, rekao je Blagojević.

On je naveo da je bol daleko veća jer je unazad 14 godina, a po liniji manjeg otpora, Stog uzet za mjesto obilježavanja stradanja Srba iz Vozuće, dolinom rijeke Krivaje i Ozrena, budući da federalna strana zbog bezbjednosne situacije ne preporučuje da se skup održi u samoj Vozući, gdje muslimani obilježavaju neku svoju veliku pobjedu.

Blagojević je istakao da su po etničkoj zastupljenosti Vozuća i taj kraj prije rata bili pretežno naseljeni Srbima.

“U Srebrenicu odu najviši zvaničnici Srbije da se poklone žrtvama muslimanima i jedva izvuku živu glavu. Mi treba da se poklonimo našim žrtvama na prostoru Vozuće, gdje je izvršen stravičan zločin nad Srbima i budemo isprovocirani. Ja se pitam šta će biti sljedeći put, u kom obliku i na koji način?”, poručio je Blagojević.

On je pozvao institucije FBiH da se izjasne o tome da li hoće i žele da garantuju bezbjednost organizovanja ovog skupa u narednom periodu.

Blagojević je iznenađen i “sporadičnom i mlakom reakcijom” srpskih zvaničnika i predstavnika političkih subjekata, koji se, prema njegovim riječima, “skupu, nažalost, odazivaju samo u izbornoj godini”.

On je zahvalio poslaniku u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanji Vulić, čijom je intervencijom taj dan medicinski zbrinuto lice iz Srpca, s obzirom na to da iz Doma zdravlja u Zavidovićima na prvi poziv nisu htjeli da pošalju sanitetsko vozilo pod izgovorom da ga nemaju, već su to uradili naknadno.

Blagojević, koji je i nekadašnji načelnik Četvrte ozrenske lake pješadijske brigade, podsjetio je da je ratne 1993. godine, uprkos nedovoljnim zalihama goriva, po zarobljavanju tada ranjenog pripadnika takozvane Armije BiH Smaje Buljubašića, obezbijeđen sanitet da ga odveze u Doboj iako vožnja traje četiri sata, a drugog saniteta nije bilo.

Smajo Buljubašić, dodao je on, zahvaljujući tome i danas je živ.

“Ja sam presrećan što sam tako postupio i postupio bih i danas, ali evo i nakon 26 godina oni pokazuju kako se odnose prema nama. Zar je i danas bitno ko se kako zove?”, naveo je Blagojević.

Svjedok nedavnog incidenta u Stogu bio je i Duško Gligorić, koji je kao dvadesetosmogodišnjak zarobljen u mjestu Kesteni 11. septembra 1995. godine, a oslobođen 24. marta 1996.

On je rekao da je vidio da je policija neometano dozvolila prolazak kolone vozila iz koje je su upućivani povici i isticane ratne zastave, ali da ne razumije da se i poslije 26 godina ovakve stvari dešavaju.

“Očigledno da neću ni razumjeti. Marš mira je za one koji su krenuli u zbijeg, ali nisu izašli, one koji su ostali bez glava i one čija se tijela i danas potražuju”, rekao je je Gligorić i dodao da je svojevremeno pukom srećom preživio višemjesečno zarobljeništvo i u Kestenima, Banovićima i Tuzli, za vrijeme kojeg je prebijan i mučen.

On je naveo da stariji učesnici marša dobro razumiju šta su ratne zastave takozvane Armije BiH i zastave “Islamske države”, te povici “Alahu ekber!”.

“Bili smo u ratu, naučili smo mi, vidjeli i osjetili gore stvari, ali šta je sa djecom i mladima koji su učestvovali u koloni mira 10. septembra? Kako će oni ovo da protumače, kakva se poruka njima šalje?”, upitao je Gligorić.

Foto: Zavičajno udruženje Zavidovićana Doboj

Izvor: SRNA

Prethodni članakVučić zahvalio Angeli Merkel na svemu što je učinila za Srbiju
Naredni članakVulić: Komšić pokazao da se u BiH ništa ne poštuje