Sjećanje na etničko čišćenje 40.000 Srba sa zeničke regije i na zločine počinjene u Vozući, dolinom rijeke Krivaje i Ozrena koje su počinili pripadnici takozvane Armije BiH i islamski plaćenici, uz podršku NATO snaga, mora biti trajno radi opomene budućim naraštajima i uvršteno u kalendar datuma značajnih za Srpsku, rekao je predsjednik Zavičajnog udruženja Zavidovićana Zoran Blagojević.

Nakon što su učesnici marša “Stazom egzodusa 2020” došli u vozućko naselje Stog, Blagojević je podsjetio na ratna dešavanja u Vozući, ukazao na otežan povratak srpskih porodica na ognjišta i poručio da ovo udruženje neće odustati od toga da ukazuje na stradanja i zvjerske zločine nad Srbima, kao ni od potrage za tijelima još 129 nestalih saboraca i civila.

Blagojević, koji je bio načelnik Štaba Četvrte ozrenske lake pješadijske brigade, naveo je da je tog 10. septembra 1995. godine, prema direktnoj naredbi Alije Izetbegovića, koji je kao prioritetni cilj odredio spajanje tuzlanskog i zeničkog basena, pokrenuta ofanziva koja je, u zavisnosti od jedinice i smjera napada neprijateljskih snaga, nosila nazive “Uragan 95”, “Farz 95” i “Badr al Bosna”.

“Tada je spaljeno 30 srpskih sela i protjerano 1.920 srpskih porodica sa 7.680 članova”, naglasio je Blagojević.

On je podsjetio da je odnos snaga koje su napadale i onih snaga koje su branile bio 10 prema jedan, uz direktno učešće NATO snaga za brza dejstva i pakistanskog kontingenta međunarodnih mirovnih snaga na strani takozvane Armije BiH koja je brojala 23.000 vojnika.

“Tom prilikom je ubijeno 459 boraca Vojske Republike Srpske i civila, dok se za 129 još traga”, rekao je Blagojević.

Blagojević je pozvao Institut za nestala lica BiH i druge institucije da odgovore gdje su 64 zarobljena Srbina iz Vozuće.

“Oni nisu nestali. Zna se da su Savo i njegov Živinko Todorović i ostali živi zarobljeni 1995. godine, kada ih je u Vozući privela Druga četa Petog bataljona 328. brigade, kojom je komandovao Fuad Zilkić, potčinjen komandantu Trećeg korpusa Sakibu Mahmuljinu”, naveo je Blagojević.

On je rekao da je nerazumljivo što se i nakon 25 godina, navodno, ne zna gdje su tijela stradalih, ako se zna koje su jedinice djelovale na tom području, ko je komandovao tim snagama, gdje je izvršeno zarobljavanje, te ko ih je isporučio odredu “El mudžahedin”.

Blagojević je poručio da za njihovo svirepo stradanje i zločine niko nije odgovarao, odnosno da je riječ o mizernoj pravdi u vidu nepravosnažene presude Haškog tribunala bivšem komandantu Glavnog štaba takozvane Armije BiH Rasimu Deliću i aktuelnog suđenja komandantu Trećeg korpusa Sakibu Mahmuljinu.

Padom Vozuće, okončano je protjerivanje i etničko čišćenja Srba sa područja zeničke regije, započeto 1992. godine. 

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakDOBOJ: Akcija prikupljanja novčanih sredstava za nabavku respiratora za Bolnicu i Dom zdravlja
Naredni članakMitropolit Hrizostom služio liturgiju povodom 25 godina od progona Srba iz Vozuće (FOTO)