Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić održao je danas radni sastanak sa gradonačelnicima, načelnicima i predstavnicima opština i gradova, kao i direktorima domova zdravlja u Republici Srpskoj koji još nisu prešli na trezorski sistem poslovanja.

Šeranić je ponovio opredijeljenost Vlade Republike Srpske da svi domovi zdravlja pređu na ovaj sistem poslovanja, jer se na taj način uspostavlja plansko i namjensko trošenje sredstava.

– Dosadašnja iskustva su pokazala da trezorski način poslovanja omogućava kvalitetnije i transparentnije finansijsko planiranje, upravljanje i kontrolu trošenja javnih sredstava, a najznačajnije prepreke ulaska javnih zdravstvenih ustanova u trezorski sistem predstavljaju poreska dugovanja zdravstvenih ustanova iz prethodnog perioda – rekao je Šeranić.

On je podsjetio da je Vlada Republike Srpske izdvojila značajna sredstva za izmirenje tih dugovanja za domove zdravlja koji su prelazili na trezor svojih osnivača u prethodnim fazama.

– Republika Srpska će, iz kreditnog zaduženja Svjetske banke, obezbijediti sredstva za izmirenje obaveza prema Poreskoj upravi Republike Srpske i zaposlenima, ne uključujući nedospjele obaveze za tekući obračunski period, te ostatak duga iz prethodnog perioda prema Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i za ove ustanove, ali ta izdvajanja moraju da budu u svrhu racionalnijeg poslovanja u budućnosti i izmirivanja tekućih obaveza – poručio je Šeranić.

On je prisutne informisao i da će uslijediti potpisivanje sporazuma o regulisanju međusobnih prava i obaveza u cilju pripreme i uvođenja domova zdravlja u trezorski sistem Republike Srpske u okviru lokalnih trezora, između Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, domova zdravlja i nadležnih jedinica lokalne samouprave.

Takođe, osnivačima i domovima zdravlja biće dostavljene jasne smjernice za prelazak domova zdravlja na trezorski sistem poslovanja, a koje opisuju korake aktivnosti za ulazak u trezorski sistem i daju detaljan uvid u to šta za javne zdravstvene ustanove znači prelazak na trezorski sistem poslovanja.

Od domova zdravlja koji još posluju izvan trezorskog sistema se očekuje da preduzmu sve potrebne mjere i radnje, iz svoje nadležnosti, u cilju ulaska u trezorski sistem Republike Srpske. Takođe, jedinice lokalne samouprave, kao osnivači domova zdravlja, treba da u skladu sa nadležnostima preduzmu sve potrebne aktivnosti na uključivanju pripadajućih domova zdravlja u lokalne trezore.

Podsjećamo, dosadašnjim aktivnostima u cilju osiguranja održivosti zdravstvenog sistema Republike Srpske, u trezorski sistem Republike Srpske uvedene su 22 javne zdravstvene ustanove, od toga četiri republičke zdravstvene ustanove – Zavod za stomatologiju, Zavod za sudsku medicinu, Zavod za transfuzijsku medicinu i Zavod za forenzičku psihijatriju Sokolac, te 18 ustanova primarnog nivoa zdravstvene zaštite, odnosno domova zdravlja, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite.

Foto: srna.rs

Izvor: RTRS

Prethodni članakNobilo: Logično spajanje postupka u predmetu protiv Dodika i Lukića
Naredni članakDopuniti nastavni program za istoriju