Ovogodišnju 67. Zmajevu nagradu Matice srpske ravnopravno dijele pjesnici Radomir Uljarević za knjigu pjesama “Pepeo” (Kosmos izdavaštvo) i Saša Radojčić, autor zbirke “To mora da sam takođe ja” (Arhipelag).

– Zmajeva nagrada je iznad svih drugih zbog Zmaja, Matice i dugog niza dosadašnjih laureata – rekao je podgorički pjesnik Radomir Uljarević.

Pjesnika iz Sombora Sašu Radojčića vijest je obradovala dvostruko jer nagrada koja mu je dodijeljena nosi ime čuvenog srpskog liričara i dolazi iz najstarije književne, kulturne i naučne institucije srpskog naroda.

– Naslov moje osme po redu knjige pjesama “To mora da sam takođe ja” proizvod je dijelova mog pjesničkog i filozofskog bića koji su ponekad suprotstavljeni, a u ovom slučaju su, izgleda, u dosluhu – pojasnio je Radojčić.

Svoju, jednoglasno donesenu odluku, Matičin petočlani žiri u sastavu Јovan Delić, Dragan Stanić (poznat pod pjesničkim pseudonimom Ivan Negrišorac), Želidrag Nikčević, Selimir Radulović i Đorđe Sladoje, saopštio je juče u Novom Sadu.

Radulović je ocijenio da Uljarevićevu knjigu krasi izuzetna lirska zrelost i usredsređenost koja otvara bolna pitanja srpskog naroda sa dva unutrašnja ciklusa – rat četrdesetih i devedesetih godina prošlog vijeka i rasrbljivanje dijela srpskog bića u Crnoj Gori. Iz te knjige, kako zapaža Radulović, provijava osnovni stav autora da je vjera Hristov dah i život srpskog naroda.

Uz naglasak na uvjerenju da je žiri čiji je član, “iz mnoštva pjesničkih knjiga napravio pravi izbor”, Đorđo Sladoje je kazao da je poezija i dalje bolji dio naše književnosti “jer vidim šta su žiriji za prozu, pogotovo za roman radili i iz čega su birali”.

Želidrag Nikčević takođe je mišljenja da je srpska poezija jedan od najljepših proizvoda naše kulture, a Ivan Negrišorac je dodao da je srpska poezija živa jer predstavlja intimnu reakciju pjesnika na svijet u kojem živimo.

Predsjednik žirija Јovan Delić naglasio je da su sa Uljarevićevom i Radojčićevom knjigom, u užem izboru bile i kvalitetne zbirke: Miroslava Aleksića “Arapski kapričo”,  Dragana Lakićevića “Prohuja” i “Žetelica i Šumanović”, Veroljuba Vukašinovića “Tilić” i Gordane Đilas “Opraštanje: poema za majku”.

Foto: rtrs.tv/Ilustracija

Izvor: RTRS


Prethodni članakSpotify počinje da “prisluškuje” emocije korisnika
Naredni članakЈokić igrač nedjelje u zapadnoj konferenciji NBA