Ministar rada i boračko invalidske zaštite Duško Milunović izjavio je da se za oblast boračko-invalidske zaštite izdvajaju 403 miliona KM ili 10,6 odsto republičkog budžeta, najviše otkako je ustanovljen ovaj sistem zaštite, a izjave da se borački dodatak za svaki mjesec učešća u ratu poveća na 10 KM nazvao je politikanstvom.

Milunović je naveo da ukupan budžet za boračko-invalidsku zaštitu podrazumijeva isplatu porodičnih i ličnih invalidnina, boračkih dodataka i ostalih davanja i da iznosi 240 miliona KM.

– Na to moramo dodati i sredstva za zapošljavanje boraca i djece poginulih boraca od osam miliona i sredstva koja, kroz penzijsko i invalidsko osiguranje, izdvaja Srpska za te kategorije od 150 miliona KM – rekao je Milunović novinarima u Banjaluci.

On je naveo da su, kada je riječ o boračkim dodacima, u Srbiji i Federaciji BiH regulisani kao socijalna davanja i da ne predstavljaju pravo rezervisano za sve učesnike rata, već samo za one koji su u stanju socijalne potrebe.

Milunović je istakao da će u Srpskoj u ovoj godini ukupno 84.000 boraca primiti mjesečni borački dodatak, a trenutno ga prima oko 80.000 boraca sa navršenih 60 i više godina života.

On je naveo da je današnju konferenciju za novinare zakazao i zbog navoda koje daju pojedini predstavnici opozicije o ovoj temi, navodeći poslanika SDS-a Davora Šešića, koji je izjavljivao da podržava inicijativu boraca za izmjenu zakona o pravima boraca kojom bi se povećala primanja, i to na 10 KM za svaki mjesec učešća u ratu.

– Ovo govori da on, kao i drugi koji slično govore, ništa ne znaju o tom zakonu, da ga nisu ni pročitali jer se visina tog davanja ne reguliše zakonom, nego odlukom Vlade Srpske za svaku godinu – istakao je Milunović.

On je naglasio i da je takva priča nemoguća i predstavlja obično politikantstvo i prikupljanje jeftinih poena jer bi za to u budžetu trebalo biti izdvojeno 779 miliona KM, što je nemoguće i to zna svako ko zna kakvo je trenutno ekonomsko stanje.

Milunović je podsjetio da je u vrijeme kada je SDS bio na vlasti sistem boračko-invalidske zaštite bio veoma skroman i oskudan, da su borački dodatak isplaćivale firme, a to su mogle samo one tipa “Telekoma” ili iz sistema “Elektroprivrede”.

Potrebno je, istakao je, da se u narednom periodu uradi svojevrsna socijalna karta da bi se prepoznali borci koji su socijalno ugroženi, o kojima se mora povesti briga, te dodao da će to i biti učinjeno.

Govoreći o stambenom zbrinjavanju lica iz boračkih kategorija stanovništva, Milunović je rekao da, zbog pandemije virusa korona, lica iz stambenih komisija nisu bila u stanju da obiđu sva domaćinstva koja su se javila na raspisani konkurs, te naveo primjer Banjaluke gdje su se zarazili svi članovi te komisije, a ta aktivnost je morala biti obustavljena.

– Obavijestili smo sve gradske i opštinske uprave za boračko-invalidsku zaštitu da, čim se stvore uslovi, pošalju svoje komisije koje će utvrditi stambene prilike kod svih prijavljenih, na osnovu čega će biti i formirane liste i ići će se prema Vladi Srpske da se taj proces nastavi – rekao je Milunović.

On je rekao da je za ovu godinu za zapošljavanje boračkih kategorija Vlada Srpske izdvojila tri miliona KM za samozapošljavanje i pet miliona KM za plaćanje poreza i doprinosa i, ukoliko se bude pokazalo da ima interesovanja, izdvojiće i dodatna sredstva.

– Zapošljavanje djece poginulih boraca mora nam biti proiritert i stavićemo tačku na tu temu. U ovom trenutku ima oko 1.600 nezaposlene djece na birou, a sada izlazi i zadnja generacija iz škole djece sa navršenih 26 godina. Tražićemo podatke po lokalnim zajednicama po obrazovnoj strukturi te djece koje ćemo dostaviti poslodavcima – rekao je Milunović.

Konferenciji za novinare prisustvovao je i pomoćnik ministra Radomir Graonić.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakDodik: Od značaja da NSRS zauzme stav o produženju mandata visokog predstavnik (VIDEO)
Naredni članakDodik: Neprihvatljivo da se o sudbini BiH razgovara na udaljenim destinacijama (VIDEO)