Predsjedavajuća Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić u toku rasprave o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli rekla je da se ovim prijedlogom na perfidan način pokušavaju ukloniti table sa natpisom “Dobrodošli u Republiku Srpsku”.

“Nekim članovima zakona se pokušava zabraniti ono što većina delegata iz FBiH hoće, a to je uklanjanje tabli dobrodošlice u Republiku Srpsku”, navela je Vulićeva i dodala da će SNSD biti protiv ovog zakona ukoliko se ne prihvate njihovi amandmani.

Poslanik SNSD-a Milorad Kojić u toku rasprave naglasio je da predstavnici Republike Srpske imaju ozbiljne primjedbe na prijedlog zakona jer se njime narušava ustavna pozicija Republike Srpske i Ustav BiH u smislu nadležnosti institucija Republike Srpske.

Prema njegovim riječima, u stavu osam predloženog zakona neprihvatljivo je da stoji formulacija da u blizini graničnih prelaza nije dozvoljeno postavljanje tabli propagandnog sadržaja.

“Da li vi mislite da je reklama ili propaganda što stoji tabla dobrodošlice u Republiku Srpsku”, upitao je Kojić.

Poslanik Kluba poslanika SDS-PDP-Za pravdu i red Nenad Grković istakao je da ljudi na pojedinim graničnim prelazima čekaju po sat vremena, te da im nije bitno šta piše na tabli u blizini graničnog prelaza.

Poslanici kluba SDA Safet Kešo i Šemsudin Dedić predložili su da Predstavnički dom usvoji zaključak kojim bi se Savjet ministara obavezao da Vladi Hrvatske uputi inicijativu za donošenje novog ugovora o određivanju graničnih prelaza kako bi određeni prelazi bili kategorizovani sa svim inspekcijskim kontrolama.

U raspravi o Prijedlogu zakona o izmjeni zakona o radu u institucijama BiH, predlagači zakona prihvatili su da zakon ne ide po hitnoj proceduri, kako su tražili, već da se on razmatra po skraćenom postupku kako bi se moglo djelovati amandmanski.

Poslanik SNSD-a Milorad Kojić predložio je dodavanje novog stava zakona koji bi uključivao djecu kojoj je potrebna dodatna njega i pomoć.

“Naš amandman se odnosi na pravo radnika na rad sa polovinom punog radnog vremena dok dijete ne navrši tri godine života ako mu je prema nalazu potrebna pojačana njega”, istakao je Kojić.

Sa njim se saglasila poslanik Srpskog kluba LJubica Miljanović, koja je naglasila da sa profesionalne strane zna probleme sa kojima se suočavaju porodice sa djecom sa poteškoćama u razvoju.

U toku rasprave o prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, predlagač zakona Šerif Špago naveo je da su amandmani na ovaj zakon morali biti uloženi jer je ovaj zakonski prijedlog rađen prije usvajanja budžeta institucija BiH.

“Sadašnja verzija zakona dopunjena amandmanima predviđa da se za plate zaposlenima sa koeficijentom 1.20 do 5.99 plata obračunava kao do sada i povećanje za te zaposlene je 12,5 odsto, u rasponu od 78 do 382 KM. Plate zaposlenima čiji je koeficijent šest do 7.99 imaće povećanje od 210 do 262 KM i plate zaposlenima čiji je koeficijent od osam do deset imaće povećanje od 40 do 50 KM”, pojasnio je Špago.

U toku je pauza u radu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Foto: Ustupljena fotografija

Izvor: SRNA

Prethodni članakVulić: Bošnjačke stranke jedinstvene u kreiranju islamske BiH
Naredni članakVulić: Poslanici iz Srpske napuštaju sjednicu