Srbija nije srećna zbog sankcija srpskom članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku, poručio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Kaže je da je riječ o komplikovanoj situaciji koja nije za hitru i brzopletu reakciju, i najavio razgovor sa srpskim članom Predsjedništva BiH i predsjednicom Srpske Željkom Cvijanović.

– Zabrinut sam zbog načina, a još sam zabrinutiji zbog obrazloženja – rekao je Vučić.

On je rekao da će najvjerovatnije u ponedjeljak ili utorak, 10. ili 11. januar, razgovarati sa Dodikom i Cvijanović.

– Ovo donosi brojne izazove ne samo za Srpsku, nego i za Srbiju – rekao je Vučić novinarima u zgradi Predsjedništva Srbije.

Kaže da Srbija svakako nije ni srećna niti misli da je rješenje u sankcijama.

– Nema nikave sumnje da se Srbija ni u jednoj jedinoj tački ne samo neće saglasiti, nego ni na koji način sprovoditi sankcije protiv pripadnika svog naroda niti predstavnika srpskog naroda u BiH i Republici Srpskoj – naglasio je Vučić.

Kada je riječ o pritiscima na medije i gašenje medijskih sloboda, te stavljanje pod sankcije jednog medija, Vučić je rekao da je to užasna odluka.

– A imaćemo mnogo pitanja za američku administraciju oko nekih drugih medija i veza sa kriminalom i korupcijom na koja nam se čini da je nemoguće pružiti adekvatan odgovor, ali ćemo to ostaviti za vrijeme neposredno posle Božića – rekao je Vučić.

Ističe da to pravi dodatne probleme za Srbiju, koja mora da čuva racionalne, pristojne i korektne odnose sa Amerikancima, a sa druge strane kaže, ne pada mu napamet da se vraća vrijeme u kojem su podizane barikade i blokade prema političkim predstavnicima srpskog naroda na Drini.

Vučić je rekao da je sasvim siguran da ni Srbija niti Vlada Srbije nikada i ni na koji način neće donositi i preduzimati mjere protiv legitimnih i legalnih predstavnika srpskog naroda.

Kancelarija za kontrolu stranih sredstava pri Ministarstvu finansija SAD uvela je juče sankcije srpskom članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku zbog, kako se navodi, aktivnosti i prijetnji po stabilnost i teritorijalni integritet BiH, te koruptivnih aktivnosti.

Foto: Tanjug/Rade Prelić

Izvor: RTRS

Prethodni članakDodik: Ideja o slobodi 1992. godine institucionalno uokvirena
Naredni članakKalabuhov: Dogovoriti se o uslovima daljeg suživota koji bi odgovarali svim stranama