DOBOJ – Skoro 60 je godina umjetničkog stvaralaštva iza akademskog vajara Drage Handanovića.

Ovaj Dobojlija sav svoj umjetnički opus namjerava da pokloni gradu, u kojem je stvarao. Hoće li grad moći da odgovori na adekvatan način?

Stotine vajarskih radova, izlaganih i nagrađivanih na domaćim i međunarodnim izložbama, čini umjetnički opus dobojskog vajara. Njegova ideja je da sve što mu je vrijedno, još za života, pokloni gradu.

– Moja je dužnost, kao što je to bilo i tokom mog djelovanja kao umjetnika, da ovoj sredini dam ono što je najbolje, najkvalitetnije. Želim da ostavim tragove svog umjetničkog rada. Pokušaću da u jednoj ustanovi, kao što je Muzej, poklonim to opštini – ističe Handanović.

Takav poklon se ne odbija, kažu u Muzeju. To bi za njih značilo stalnu postavku vajarskih radova i proširenje djelatnosti.

– Ne samo što je to naš Drago, koji se dokazao od Doboja do Pariza, nego što bi to nama bila odlična uvertira za formiranje odjeljenja istorije umjetnosti – kaže Nebojša Dragojlović, direktor Muzeja u Doboju.

Trenutno nema dovoljno prostora da bi Muzej mogao da prihvati Handanovićev umjetnički legat, ali muzejski radnici ne sjede skrštenih ruku.

– Mi smo uradili idejni projekat proširenja zgrade, gdje bi kroz eventualno proširenje Muzej dobio novih 150 kvadrata, a s čime bi se grad, ukoliko želi da finansira to proširenje, na jedan prigodan način odužio Dragi – ističe Dragojlović.

Iako u poznim godinama, Handanović s jednakom motivisanošću i ljubavlju izrađuje svoje skulpture, drži predavanja i radionice, izlaže.

– Zaista sam srećan i zadovoljan, mislim da sam puno toga napravio. Nadam se da će me poslužiti zdravlje, da ću moći i dalje da radim – rekao je Handanović.

Napravio je više od 30 spomenika i 15 skulptura, postavljenih na javnim mjestima u brojnim gradovima, najviše u Doboju. U veoma malom prostoru Muzeja i Narodne biblioteke, koje samo ulica dijeli, postavio je pet likovnih objekata, napravljenih u isto toliko različitih tehnologija.

Lapidarijum sa kopijama nekropola stećaka u natur betonu, samo je jedan od trajnih Handanovićevih spomenika u Doboju.

Prethodni članakRadnici ŽRS će otići samo uz primamljive otpremnine
Naredni članakUstrijeljena dva šakala