Vlada Republike Srpske usvojila je danas Strategiju zapošljavanja Republike Srpske za period 2021-2027. godina.

Ovo je od 2011. godine treći republički strateški dokument u oblasti zapošljavanja koji se donosi u okolnostima koje su značajno izmijenjene u odnosu na prethodni period, primarno zbog negativnih efekata izazvanih pandemijom virusa korona koja ima veliki uticaj na društveno-ekonomska kretanja u cijelom svijetu, navedeno je u saopštenju Biroa Vlade za odnose s javnošću.

Strategija se zasniva na detaljnoj analize opštih makroekonomskih kretanja i stanja privrede u Republici Srpskoj, kao i detaljnom istraživanju tržišta rada u Republici Srpskoj.

Strategijom su definisana četri strateška cilja i to – povećanje zaposlenosti produktivnije radne snage kroz usklađivanje ponude i potražnje na tržištu rada, povećanje unutrašnje mobilnosti i raspoloživosti radne snage, unapređenje funkcionisanja tržišta rada i socijalnog dijaloga, unapređenje socijalne uključenosti i osiguranje jednakih mogućnosti.

Svaki cilj ima svoje prioritete i mjere koje će se realizovati kroz godišnje akcione planove.

Istovremeno, Vlada Republike Srpske je usvojila i Akcioni plan zapošljavanja u Republici Srpskoj za 2022. godinu kojim se realizuje Strategija zapošljavanja 2021-2027. godina.

Za realizaciju Akcionog plana zapošljavanja Vlada je obezbijedila sredstva u budžetu Republike u visini od 14.140.000,00 KM.

Realizacijom aktivnih mjera zapošljavanja utvrđenih ovim Akcionim planom i obezbijeđenim finansijskim sredstvima podržava se zapošljavanje 3.670 lica.

Pored realizacije aktivnih mjera iz Akcionog plana, moramo imati u vidu i mjere drugih republičkih organa koji su kroz svoje strateške dokumente planirali podsticajna sredstva za zapošljavanje. Usvojeni akcioni plan karakteriše posebna briga o ciljnim kategorijama, kao što su djeca poginulih boraca, RVI i demobilisani borci Vojske Republike Srpske.

Foto: Vlada Srpske

Izvor: RTRS


Prethodni članakNeradni dani u Srpskoj
Naredni članakPrihvaćen Posebni kolektivni ugovor za javne zdravstvene ustanove