Vlada Republike Srpske usvojila je informaciju o projektu “Akcija protiv korupcije, pranja novca i finansiranja terorizma u BiH”, koji će se provoditi od 2023. do 2026. godine u sklopu zajedničkog programa za zapadni Balkan i Tursku.

Cilj projekta je da se u skladu sa evropskim i drugim međunarodnim standardima doprinese osnaživanju vladavine prava i demokratije u BiH, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose s javnošću.

Takođe, namjera je i povećanje povjerenja putem prevencije i kontrole privrednog kriminala sa fokusom na jačanje mjera i kapaciteta za prevenciju korupcije i poboljšanju aktivnosti protiv pranja novca i finansiranja terorizma, nadzor i sprovođenje preventivnih mjera.

Projekat će podržati nadležne organe u daljem jačanju pravnog i institucionalnog okvira za prevenciju korupcije, sprečavanje pranja novca, i suzbijanje finansiranja terorizma.

Pomoći će i u pripremi relevantnih institucija u Republici Srpskoj i ostalim partnerskim institucijama u BiH u predstojećoj evaluaciji eksperata Monivala – Komiteta eksperata Savjeta Evrope za procjenu mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma.

Očekivani rezultati projekta su unapređivanje mjera i kapaciteta za prevenciju korupcije, kao i nadzora nad sprečavanjem pranja novca i finansiranja terorizma i primjena preventivnih mjera, kao i jačanje kapaciteta za efikasnu primjenu oduzimanja i konfiskacije nezakonito stečene imovine.

Budžet projekta je 830.000 evra, od kojih je 230.000 evra obezbijeđeno iz Programa “EU Horizont”, a naknadno je dodato 600.000 evra kao doprinos Savjeta Evrope.

Radna grupa za izvještavanje i implementaciju međunarodnih obaveza iz oblasti sprečavanja pranja novca i borbe protiv terorizma raspravljala je na sastanku 1. avgusta o učešću u projektu i usaglasila da je projekat prihvatljiv imajući u vidu da je predviđeno ravnopravno učešće institucija svih nivoa vlasti.

Vlada Republike Srpske upoznala se o informaciji o održavanju sedmog ciklusa sastanaka tijela po Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju između EU i BiH.

Dodjeljivanjem statusa kandidata BiH za članstvo u EU proces evropskih integracija u BiH je ušao u ozbiljniju i zahtjevniju fazu.

To se, prije svega, odnosi na pripremu dokumenta za diskusiju koji se, u skladu sa ustaljenom praksom, izrađuje prije održavanja svakog sastanka tijela za praćenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, pojašnjeno je u saopštenju.

Po zahtjevu Evropske komisije, dokument za diskusiju će od sedmog ciklusa imati novi format u okviru kojeg je za svaku oblast koju pokrivaju tijela za praćenje sprovođenja Sporazuma predviđeno da nadležne institucije izvještavaju o sljedeće četiri tačke: pregled strateškog okvira, pregled zakonodavstva, izvještavanje o realizaciji preporuka iz Izvještaja Evropske komisije o BiH, preporuka sa relevantnog pododbora, mjera iz programa ekonomskih reformi, te tekuće i planirane aktivnosti.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakVlada Srpske odobrila 471.900 KM za socijalno zbrinjavanje radnika
Naredni članakSavjet ministara: Izmijenjen pravilnik o platama, dodacima i naknadama osoblja u DKP-u