Popularna kupovina iz “fotelje” postala je svakodnevnica svima nama.
U Srpskoj je ovaj trend u porastu, kako zbog broja građana koji poručuju sa interneta, tako i zbog povećanog broja novootvorenih onlajn preduzeća.
Da li je interent kupovina sigurna i šta moramo znati prije “klika” za narudžbu, pitali smo Dušana Srdića predsjednika Udruženja potrošača “Reakcija”.
– Ekspanzija same kupovine na internetu desila se za vrijeme korone. Ovo se vodi kao kupovina “na daljinu”. Da bismo ostvarili povrat novca u klasičnoj kupovini, proizvod mora da ima neku grešku, što u onlajn kupovini nije slučaj – dodaje Srdić.
Kaže, da kada je riječ o internet kupovini kod nas, on dodaje, da postoje problemi, počevši od činjenice, da svako zainteresovano lice može da postane trgovac, a da i nisu i registrovani.
– Legalnim trgovcima stvaramo vid nelojalne konkurencije, gdje nemaju mogućnost da se odbrane. Oni su i u sistemu poreskih obaveza, što onlajn trgovci nisu. Ostvarivanje prava kod legalnog trgovca je propisano zakonom, a kod nelegalnih nije. Nama se potrošači često javljaju baš zbog tih stvari – dodaje Srdić.
Napominje, da se je veoma teško, u takvim situacijama, utvrditi da je li došlo do vida prevare.
Komentarišući pojavu aplikacije Temu, Srdić napominje, da to nije jedina onlajn platforma koja je popularna u svijetu.
– Ono što izdvaja Temu od svih ostalih, jeste najagresivniji marketing na iternetu, davanje osjećaja superiornosti potrošačima, omogućili su i igranje, u smislu kupona, besplatnih proizvoda, a stvoren je i efekat hitnosti, kada vidimo da određeni proizvodi nestaju, kao i mogućnost besplatne dostave – dodaje Srdić, ističući da je marketing samih potrošača, krucijalan.
Foto: rtrs.tv
Izvor: RTRS