Sindikati Elektroprivrede Srbije i Elektroprivrede Republike Srpske zatražili su danas na sastanku u Gacku da se u Srbiji i Srpskoj očuva proizvodnja struje iz termoelektrana, naročito imajući u vidu energetsku krizu u svijetu, čime će zadržati energetsku nezavisnost.

Predsjednik sindikata Rudnika i Termoelektrane  Gacko Željko Tepavčević rekao je, nakon sastanka, da će sindikati uputiti dva zahtjeva vladama Srbije i Republike Srpske, a to su očuvanje proizvodnje struje iz termoelektrana i povećanje plata radnicima u Elektroprivredama Srbije i Republike Srpske.

– Ne možemo po svaku cijenu da poštujemo direktive EU, već moramo da vodimo računa o nacionalnim interesima i zaštitimo domaće proizvođače struje da bi sačuvali energetsku nezavisnost, bez koje nema ni političke, ni državne nezavisnosti – rekao je Tepavčević novinarima.

On je istakao da je današnji sastanak na temu “Stanje u Elektroprivredama Srbije i Republike Srpske u vremenu energetske krize” jedan u nizu sastanaka dva sindikata.

Potpredsjednik Sindikata radnika Elektroprivrede Srbije Dušan Bakić istakao je da je sastanak u Gacku veoma značajan da bi zajednički mogli da se sagledaju ciljevi koje obje elektroprivrede i njihova poslovodstva pokušavaj da sprovedu u tim preduzećima.

– Imamo zajedničke interese i problematika je gotovo identična i pomagaćemo se međusobno – rekao je Bakić.

On je ukazao na značaj rada termoelektrana, posebno u uslovima energetska kriza u svijetu i naglasio da je ugalj naše prirodno bogastvo koje treba maksimalno iskoristiti.

– Ne bojimo se obnovljivih izvora energije i zalažemo se za zaštitu životne sredine, ali je za njihovo veće korišćenje potrebno bolje spremiti tržište i energetske sisteme Srbije i Srpske da bi to mogli da podnesu – ukazao je Bakić.

Predsjednik Sindikalnog odbora ERS-a Zoran Mićanović rekao je da je potrebna veća profesionalizacija u elektroenergetskim preduzećima u Srpskoj da bi se postigli bolji rezultati rada, kao i da je nepohodno povećanje plata zaposlenih u ERS-u, čija je prosječna plata 1.400 KM, da bi bili motivisani da rade i ostanu u Srpskoj.

On je rekao da je suštinski problem što je struja najjeftiniji energent za grijanje, pa se može doći u situaciju da uvozimo značajne količine skupe struje zbog velike potrošnje.

Stručnjak za energetiku Cvjetko Stojanović rekao je da se ne treba odricati uglja, koji je naša nafta i jeftin resurs, što nam pokušavaju da nametu neke bogate zemlje, koje su svoje prirodne resusrse iskoristile.

– Ne treba slijepo slijediti direktive EU, ne uvažajući nacionalne interese, već postepeno treba ići ka dekarbonnizaciji – rekao je on i dodao da energetska kriza za nas može da donese neke benefite, jer i Njemačka otvara stare rudnike i više od 20 termoelektrana.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakOstoja Mijailović zvanično novi predsjednik ЈSD Partizan
Naredni članakVRIJEME: Sutra oblačno sa kišom i hladnije, temepratura vazduha do 16 stepeni