Novi Samsung Galaxy S26 Ultra će biti ponovo najjači smartfon u seriji. Premijerno bi trebao biti predstavljen u januaru 2026. godine.

Navodno bi trebao imati veći senzor za glavnu kameru od – skoro jednog inča? To nije sve, ima još jedna zanimljivost.

Veći senzor bi svakako pomogao Samsungu sustići ljutu kinesku konkurenciju, a koja se doslovno razbacuje najnovijim tehnikalijama na svojim pametnim telefonima.

Već je nekoliko modela koji imaju senzore od 1 inča i to više nije novo, ali očito je za neke proizvođače. Pa tako bi novi Galaxy S26 Ultra trebao dobiti 200MP Sony CMOS senzor od 1/1.1″ inča. To je svakako značajan skok u odnosu na prethodni 1/1.3-inch ISOCELL HP2 senzor koji se nalazi u posljednja tri Galaxy S Ultra pametna telefona. I dalje to nije puni 1 inč, ali je blizu.

Veći senzor uopšteno znači bolje “ulov” svjetla ili u prevodu oštriji detalji, pogotovo u uslovima slabog osvjetljenja, kao i bolji digitalni zum. Mnogi niti nisu znali kako je Samsung “reciklirao” stražnju kameru u posljednja tri modela, pa je pravo vrijeme za novi hardverski skok.

Ako je to istina, ovo bi bila jedna od najznačajnijih hardverskih nadogradnji u S26 Ultra i mogla bi dovesti do velikog skoka u mogućnostima snimanja telefona. Ono što je jako neobično u cijeloj ovoj priči je kako Samsung napušta svoj vlastiti senzor i prelazi na Sony, naravno ako je sve ovo istina.

Ako žele pratiti korak s kompanijama kao što su Xiaomi i Vivo, moraće se uozbiljiti. Naime, najbolji Samsungov pametni telefon, Galaxy S25 Ultra, nalazi se tek na 17. mjestu DxOMark ljestvice pametnih telefona s najboljim kamerama na svijetu.

Neki izvori čak sugerišu kako Sonyjev senzor možda neće biti spreman na vrijeme za S26 Ultra, nego bi se trebao pojaviti na modelu Galaxy S27 Ultra, dok će i idući model koristiti već pomalo zastarjeli Samsungov ISOCELL HP2. I ostale kamere neće doživjeti neki značajni pomak, eventualno će biti bolje softverski optimizovane.

Foto: Demons’s Tech/YouTube

Izvor: Nezavisne