Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da će posljedice epidemije virusa korona po ekonomiju biti veoma teške, te da je od velikog značaja da je Vlada Srpske odmah reagovala i definisala određene mjere koje već daju rezultate.

Cvijanovićeva je ocijenila da je veoma važno to da Vlada nije čekala kraj epidemije, pa tek onda reagovala.

– Vlada je od samog početka krize definisala određene mjere, one su počele da se provode i da već daju određene rezultate. Neke od tih mjera su uvođenje tromjesečnog moratorijuma na otplatu kredita, plaćanje doprinosa za mart da bi se očuvala radna mjesta u privredi, te minimalca i pripadajućih obaveza za april čime su se već sačuvala radna mjesta u privredi – istakla je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, planirano je bilo da se u maju polako otpuštaju mjere i da pojedine privredne djelatnosti počinju da rade kako bi same sebi mogle da zarade, a da jedan dio njih, koji će ostati sigurno ugroženi i tokom maja, opet primi pomoć od Vlade.

– Zatim smo planirali da u hodu dođemo do juna i da manje, više imamo neku uobičajenu situaciju – navela je Cvijanovićeva za N1, dodavši da je sada teško bilo šta planirati s obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju i da je u devetoj nedjelji borbe sa epidemijom došlo do porasta broja oboljelih, kada je trebalo da se situacija smiruje.

Kada je riječ o procjenama posljedica epidemije po privredu, predsjednik Republike je istakla da se još ne prave procjene, ali je jasno da će one biti veoma veoma teške.

– Procjene MMF-a i Svjetske banke su veoma sumorne i sve upućuje na to, što vidimo i mi koji pratimo dešavanja, statistiku, priliv sredstava, gledamo šta su prioriteti i koliko novca se mora usmjeriti na neke stvari koje nisu bile na dnevnom redu, dok neke koje su bile stavljamo na čekanje – istakla je Cvijanovićeva.

Ona je navela da je plan da se po okončanju epidemije pruži maksimalna podrška privredi i to u kontinuitetu da bi oni “ostali na nogama”, sačuvali radna mjesta i da bi se stvorile pretpostavke da, nakon nekog vremena, sami mogu da privređuju i da rade.

– Ova situacija kada dva dana uzastopno imate alarmantne pokazatelje i to u devetoj sedmici, kada smo trebali da bilježimo opadanje broja zaraženih, da se polako vraćamo u normalu, može da nas zaustavi i u privrednoj rehabilitaciji, jer se može desiti da ponovo dođemo u situaciju da blokiramo i ono što smo pokrenuli – ukazala je Cvijanovićeva.

Ona je ponovila da je veoma važno da se svi pridržavaju mjera zaštite, prije svega, zbog očuvanja zdravlja i života, a onda i da se što prije izađe iz ovog zdravstvenog stanja da bi se moglo popravljati stanje u privredi.

– Ako smo zarobljeni zdravstvenim problemom onda je sve manje kapaciteta da se bavimo privrednim oporavkom. Ovo je globalni problem i moramo da se ponašamo odgovorno – zaključila je Cvijanovićeva.

Govoreći o raspodjeli sredstava MMF-a, Cvijanovićeva je rekla da se nada da ima napretka u tom pogledu, ali da ne razumije tu logiku koja postoji u BiH da uvijek postoje nesređeni odnosi i da se vode rasprave, posebno kada su sredstva već doznačena.

– Razumijem da postoje problemi u okviru FBiH o načinu na koji će se vršiti distribucija sredstava, ali ne razumijem da treba toliko vremena da se riješi taj problem i mi sada u Srpskoj čekamo da se to riješi – rekla je Cvijanovićeva.

Ona je navela da sredstva MMF-a odlaze u budžet, te da ona nisu ciljano vezana za neku projektnu aktivnost, već će se intervenisati tamo gdje je potrebno.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakVan snage Zaključak o ograničenju kupovine pojedinih proizvoda
Naredni članakCvijanovićeva u Gradišci na obilježavanju 25 godina od egzodusa Srba