Zajednička komisija za odbranu i bezbjednost Parlamentarne skupštine BiH danas je jednoglasno usvojila zaključak da će pratiti realizaciju dokumenta Program reformi BiH za 2021. godinu, kao i da je upoznata da radom Komisije o saradnji sa NATO-om.

Zamjenik predjsedavajućeg Zajedničke komisije Dušanka Majkić istakla je tokom rasprave da je neophodno razjasniti dileme o Programu reformi za 2021. godinu kojim se definiše saradnja sa NATO-om ali bez prejudiciranja rješenja o članstvu.

– Za sva rješenja moraju biti saglasne Republika Srpska i Federacija BiH. Vođeni su pregovori uz učešće zemalja kvinte. Tokom trajanja dogovora pokušalo se izaći iz ćorsokaka i iznašlo rješenje koje je pobjeda za sve – rekla je Majkićeva i podsjetila da je Republika Srpska 2017. godine donijela Deklaraciju o neutralnosti.

Majkićeva je navela da se Programom reformi došlo i do promjene stava NATO-a da se pitanje članstva BiH ne prejudicira, te da je taj savez prihvatio novu poziciju zemlje, a kada je riječ o aspiracijama za članstvo, zaključeno je da odluku o tome donosi Predsjedništvo BiH i Parlamentarna skupština BiH.

– Parlamentarna skupština bi trebalo da da saglasnost na ratifikaciju takvog sporazuma, nakon čega bi, Predsjedništvo BiH donosilo odluku. Dakle to su mehnizmi koji omogućava dejtonski Ustav – dodala je Majkić.

Ona je istakla da o pitanju članstava ništa nije gotovo dok se o njima ne izjasne predstavnici Republike Srpske, Predsjedništvo BiH i Parlamentarna skupština BiH.

– Otvorena je mogućnost da se još jednom raspravlja o tome da li će BiH biti član ili neće – naglasila je Majkićeva i dodala da se mora insistirati na spremnosti za dogovor.

Ona je navela da je pitanje članstva u vojnom savezu političko, te da je moguće promjeniti politički stav i odustati od prethodne odluke.

– Promijenili smo polazni stav da je to obaveza i ne prejudicira se. To su prihvatile zemlje kvinte koje su sjedili kao partneri i nema smisla vraćati nas na to – rekla je Majkićeva i ukazala da je Program reformi sveobuhvatan i po strukturi sličan dokumentu koji ima Srbija.

Predsjedavajući Komisije za saradnju sa NATO-om Јosip Brkić rekao je da je Savjetu ministara proslijeđen Prijedlog reformi BiH 2021. godinu, koji je jednoglasno usvojen i da je u njemu dat presjek šta je razlika između Programa reformi i ranijih dokumenata, te razlika između Komisije za saradnju i Komisije za NATO integracije, koja je bila u ranijem sazivu.

– Program reformi 2021 koji je pripremila Komisija niti prejudicira članstvo niti teme. Znamo koja je odgovornost na nama u procesu koji mora teći. Sljedeći korak je da Savjet ministara usvoji i proslijedi dokument u Brisel – rekao je Brkić.

On je rekao da se od NATO-a u Briselu očekuje da se izjasne o prošlogodišnjem Programu reformi i kažu da li je dobro i na šta bi se treblao fokusirati u narednom periodu. “Za sada znamo da ovakav pravni okvir i struktura saradnje zadovoljava drugu stranu, odnosno zemlje članice NATO-a”, dodao je Brkić.

Član Komisije Marina Pendeš je istakla da mir i bezbjednost nemaju cijenu, te da nije sigurna da li bi zemlje članice NATO danas primile u članstvo BiH jer u sklopu unutrašnje politike zemlje treba učiniti mnoge reforme u smislu jačanja ljudskih prava, vladavine zakona.

– Šta treba uraditi da dostignemo standarde koji su prihvatljivi za NATO. Čim smo prihvatljivi za NATO bićemo i prihvatljivi za EU. Svim silama treba da se trudimo da popravimo stanje u BiH, privučemo investicije kako bi mladi ostali u ovoj zemlji – dodala je ona.

Komandant NATO štaba u Sarajevu general Erik Folkestad pozdravio je duh saradnje i kompromisa koji vlada i u parlamentarnoj, ali i u Komisiji za saradnju sa NATO-om, ocijenivši da je to najbolji način da se dođe do promjena u BiH i poboljša život običnim ljudima.

– Bez obzira da li BiH odluči da traži punopravno čansttvo ili ne, reforme koje se preduzimaju uključuju savjete i pomoć NATO tima u Sarajevu. Reforme će same po sebi donijeti poboljšanja, povećanje transparetnsti, povećanje investicija – rekao je general Folkestad i izrazio nadu da će Savjet ministara na vrijeme usvojiti Program reformi za 2021. godinu.

Tokom rasprave član Komisije Sredoje Nović je rekao da Komisija treba da se oslobodi političkog duha i politizacije već se koncentrisati na svoj dio posla i kako implementirati Program reformi o kojem će konačnu riječ dati Savejt minstara.

Nović je pohvalio rad Komisije za saradnju sa NATO-om za kvalitetan dokument, a pohvale su stigle i od predsjedavajućeg Zajedničke komisije Asima Sarajlića.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakErik Garsija drugo pojačanje Barselone
Naredni članakPrihodi od indirektnih poreza veći za 214 miliona KM