Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vjekoslav Petričević izjavio je da je Pravilnikom o postupku dodjele podsticaja za povećanje plate radnika, koji je nedavno usvojen, omogućeno da firme koje su povećale plate dobiju dio uplaćenih doprinosa nazad, kao podsticaj.

– Vjerujemo da smo došli do pravilnika koji razrađuje sve detalje u vezi sa primjenom Zakona o podsticajima u privredi Srpske. Napominjem da će preduzeća svoje zahtjeve moći da podnesu i poslije 1. januara. Došli smo do rješenja da firme podnose zahtjeve elektronskim putem kroz aplikaciju koja je u fazi izrade. Za realizaciju te aplikacije bila su potrebna dodatna sredstva zbog kojih smo morali da sačekamo rebalans budžeta – naveo je Petričević.

On je dodao da je obavljeno niz konsultacija sa poslovnom zajednicom, te da se došlo do zaključka da ovo rješenje predstavlja novi stimulans za rast zarada u domaćoj privredi.

Petričević je ocijenio da globalni privredni trendovi ove godine nisu bili povoljni, pa su čak mnoge razvijene zemlje bilježile stagnaciju, a neke su i na granici recesije, te dodao da je u takvim okolnostima privreda u Srpskoj zabilježila većinom pozitivne rezultate.

– Bilo je i negativnih trendova kao što je pad industrijske proizvodnje, ali pozitivni trendovi su nadmašili negativne. Ostvarili smo rekordnu pokrivenost uvoza izvozom u iznosu od 76 odsto, zabilježen je znatan rast plata, naročito u privredi. Naš cilj i dalje ostaje isti, a to je da prosječna plata u privredi prestigne prosječnu platu u javnoj upravi, odnosno da plate u privatnom sektoru budu veće nego u administraciji – rekao je Petričević za Večernje novosti.

Govoreći o privrednim trendovima u 2020. godini, on je naveo da će ekonomska kretanja djelimično zavisiti od globalnih i regionalnih ekonomskih trendova, a drugim dijelom od rada, angažmana i ulaganja.

– Imaćemo nekoliko značajnih noviteta u 2020. godini. Od 1. januara naredne godine poslodavci će biti dodatno rasterećeni, jer će se vršiti refundacija naknade plate za porodiljsko bolovanje u iznosu 100 odsto bruto plate –  pojasnio je Petrčević.

On očekuje da će Zakon o podsticajima tek u 2020. godini znatno doprinijeti rastu plata u privredi, što će zajedno sa značajnijim sredstvima za podsticaje za tehnološki razvoj donekle ublažiti efekte povećanja odlaska radno sposobnog stanovništva. Prema njegovim riječima, početkom godine biće završen i Registar podsticaja za privrednike.

Petričević kaže da je donošenjem Strategije razvoja preduzetništva žena do 2023. godine omogućen sistemski pristup ovoj oblasti kroz planiranje podrške u vidu edukacija, promocije, finansiranja i podrške umrežavanju, te povezivanju preduzetnica u regionu.

– Ministarstvo je iz vlastitih grant sredstava u budžetu omogućilo podršku u iznosu od 40.000 KM za 10 preduzeća s ciljem podrške preduzetništvu žena, očuvanju starih zanata i domaće radinosti – rekao je Petričević.

Govoreći o uvođenju sporazumnog finansijskog restrukturisanja u zakonodavstvo, on je pojasnio da je to vansudski i dobrovoljni model redefinisanja finansijskih odnosa između dužnika u poslovnim teškoćama i njegovih povjerilaca, od kojih najmanje jedan mora biti banka, uz podršku Privredne komore kao institucionalnog posrednika.

– Postupak se pokreće kada prijeti poslovni neuspjeh u ranoj fazi, odnosno kada se pojave prve teškoće u poslovanju, a kada je u tom trenutku moguć oporavak i finansijska konsolidacija dužnika – naveo je Petričević.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakMačka je ipak pametnija od napredne veštačke inteligencije?
Naredni članakRonaldo još jednom pokazao zašto je najbolji na svijetu (VIDEO)