Istoričar iz Banjaluke Zoran Pejašinović kaže da to što su obrazovne ustanove u Federaciji BiH nazvane po imenima ljudi koji su činili zločine predstavlja jedan od modela da revizionistička istorija postane zvanična i da u očima novih generacija te sporne ličnosti budu predstavljene kao patriote.

– Pogledajte Banjaluku. To je jedan od rijetkih gradova u kojem osnovne škole nose isključivo imena pisaca i važnih srpskih naučnika – Branka Radičevića, Јovana Cvijića, Vuka Karadžića i mnogih drugih. A što se tiče FBiH, nije zdravo da škola nosi ime zločinaca. Ne treba da bilo koja institucija nosi ime čovjeka koji je ubijao druge ljude – rekao je Pejašinović za Glas Srpske.

On navodi da se nazivi ulica koriste u političke svrhe i, umjesto da te ulice budu na ponos, imena se koriste da bi se drugima “gurao prst u oko”.

Pejašinović naglašava da nazivi ulica mnogo govore o jednom gradu i da je njihova simbolika i te kako značajna, zbog čega dodjeljivanje naziva ne bi trebalo da vrijeđa bilo koga.

– Ovo pokazuje karakter ove zemlje, a kao i u mnogim stvarima i to se koristi u političke svrhe. Potrebno je tome prići bez takvih ostrašćenih pobuda – napominje Pejašinović.

Više od 18 godina od potpisivanja sporazuma o zadovoljavanju prava djece povratnika, mnoge školske ustanove u FBiH nose nazive ustaških prvaka i ličnosti koje nemaju dodirnih tačaka sa obrazovanjem. Od završetka rata primjetna je i sve češća tendencija da i ulice i trgovi dobijaju imena po ličnostima koje su činile zločine i vodili politike progona Srba i drugih naroda, podsjeća list.

U poslijeratnim godinama Sarajevo, u kojem je broj Srba bio sveden na nivo statističke greške, odlučilo je da obriše svaki trag da su Srbi ikad stvarali i bili dio tog grada, pa su tako stare nazive ulica i trgova zamijenila imena Alije Izetbegovića, “Patriotske lige”, “Zelenih beretki”…

Sarajevo je na ovaj način odalo počast i ustaškim kolaboracionistima, među kojima su Mustafa Busuladžić, koji je vršio progon sarajevskih Srba i Јevreja, a po kome je nazvana osnovna škola u sarajevskom naselju Dobroševići.

Tu je i Asef Serdarević, poznat kao osnivač organizacije “Mladi muslimani”, kao i Sulejman efendija Paćariz, Enver Čolaković, Ejub Ademović, Kasim Dobrača, svi saradnici NDH.

Foto. Glas Srpske

Izvor: SRNA


Prethodni članakServisna informacija Policijske uprave Doboj za 20.12.2020. godine
Naredni članak“Džaferović i Komšić – diplomate sa čaršijskim mentalitetom”