Inspektorat Republike Srpske saopštio je da se optužbe Federalne uprave za inspekcijske poslove o nesavjesnom radu bez navođenja argumenata i činjenica mogu posmatrati kao izgovor za očekivane negativne posljedice zbog preranog ukidanja mjera u vezi sa virusom korona u FBiH.

– Nepromišljeni potezi institucija FBiH i ukidanje obaveze karantina već su dali rezultate na terenu, koji se prema objavljenim informacijama ogledaju u deset puta većem broju putnika koji ulaze u BiH, čime se direktno ugrožavaju i građani Republike Srpske – navodi se u saopštenju.

Stav Inspektorata Republike Srpske je, kako je istaknuto, da trenutna situacija iziskuje maksimalne napore nadležnih službi kako bi se sa što manje posljedica prevazišla ova kriza, a da političke nesuglasice i razmimoilaženja u stavovima u ovom trenutku ne mogu biti iznad ljudskog zdravlja.

Iz Inspektorata Srpske su napomenuli da je jasno da postoje određeni propusti u organizaciji sistema FBiH, gdje nema jedinstvenog stava o mjerama koje će se preduzimati, iako kao jedan od razloga da se suspenduje naredba o karantinu u FBiH navode “nepostupanje inspektora Republike Srpske”.

U saopštenju se podsjeća da je SZO preporučila postepeno ukidanje mjera uz veliki oprez, a ove mjere se u FBiH ukidaju čak i bez saglasnosti ključnih institucija, što potvrđuje i izjava federalnog ministara zdravstva da oni nisu donijeli preporuku o ukidanju policijskog časa, te da je mjere trebalo postepeno ublažavati.

Iz Inspektorata su napomenuli da, dok je Republika Srpska još 23. marta stavila u funkciju prve karantine na graničnim prelazima, FBiH se za tu mjeru odlučila tek 15 dana kasnije, što najbolje govori o spremnosti i jednih i drugih.

Iz Inspektorata Srpske demantuju izjave direktora Federalne uprave za inspekcijske da je komunikacija posljednjih dana bila jako slaba, jer na dnevnom nivou dostavljaju podatke o licima koja su u BiH ušla preko graničnih prelaza na teritoriji Republike Srpske, a imaju prebivalište na području FBiH ili Distrikta Brčko, kojima je republički inspektor izdao rješenja o upućivanju u karantin i izolaciju.

Inspektorat Republike Srpske je naveo da je od 16. marta licima sa prebivalištem na području FBiH izdao 16.752 rješenja o upućivanju u karantin i izolaciju, kao i 946 rješenja licima sa prebivalištem na području Distrikta Brčko, te ostaje nejasno na osnovu čega su iznesene tvrdnje da lica sa prebivalištem na području FBiH nisu kontrolisana.

Da sistem nadzora putnika u Republici Srpskoj funkcioniše bez poteškoća, navode iz Inspektorata, pokazuje, prije svega, jedinstven stav svih institucija, od republičkog do lokalnog nivoa, koje su usaglašene kada je u pitanju definisanje mjera koje je potrebno provoditi, kao i njihova realizacija s ciljem zaštite zdravlja stanovništva.

– Inspektorat Republike Srpske nastaviće nadzor putnika na graničnim prelazima na teritoriji Republike Srpske, te i dalje donositi rješenja za sve putnike bez obzira na mjesto njihovog prebivališta, ali i preduzimati sve mjere koje usaglase nadležne institucije Republike Srpske u cilju zaštite građana Republike Srpske – navedeno je u saopštenju.

Dodaje se da će se ova komunikacija i dalje zasnivati isključivo na argumentima, činjenicama i podacima, koji su jedini pokazatelj težine posla koji obavljaju inspektori Republike Srpske.

Iz Inspektorata apeluju da se građani Republike Srpske i FBiH pridržavaju preporuka jer svako prerano popuštanje mjera i neodgovorno ponašanje može uništiti sedmice predanog i teškog rada brojnih službi, a na prvom mjestu ljekara koji se bore za živote građana.

Foto: koronavirususrpskoj.com

Izvor: SRNA

Prethodni članakVišković: Monumentalni memorijalni centar mora biti izgrađen
Naredni članakZatler uručio zaštitnu opremu Institutu za javno zdravstvo (FOTO)