Savjet ministara, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, donio je danas Odluku o privremenom finansiranju institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za period januar – mart 2021. godine.

Za finansiranje institucija BiH u ovom periodu odobrena su sredstva u iznosu 249.000.000 KM, što predstavlja četvrtinu sredstava odobrenih za finansiranje institucija BiH u skladu sa Zakonom o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2020. godinu, saopšteno je iz Savjeta ministara.

U saopštenju je navedeno da će se nastavak finansiranja višegodišnjih projekata koji su usvojeni u budžetima prethodnih godina, kao i programa posebnih namjena vršiti iz sredstava koja su prenesena u skladu sa Zakonom o finansiranju institucija BiH, odnosno obezbijeđena namjenskim donacijama i drugim namjenskim sredstvima.

Savjet ministara usvojio je na današnjoj sjednici i Izvještaj Ministarstva finansija i trezora o izvršenju Budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza za period januar-septembar ove godine.

Prema Izvještaju, ukupni prihodi, finansiranje i primici u ovom periodu iznosili su 767.538.996 KM, a rashodi 645.514.437 KM.

Uz smanjenje broja zaposlenih, nastavljene su uštede na primanjima i materijalnim troškovima i u ovoj godini, među kojima su i plate zaposlenih koje su ostale na istom nivou kao u drugoj polovini 2012. godine.

U saopštenju za javnost nakon 22. sjednice Savjeta ministara navodi se da samo policijski službenici od kraja septembra 2017. godine imaju povećane platne koeficijente, kao i vojna lica od polovine juna ove godine u skladu sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o platama i nakadama u institucijama BiH.

U devet mjeseci ove godine, sve dospjele obaveze po osnovu spoljnog duga su izmirene blagovremeno u ukupnom iznosu 532.234.540 KM.

Ministarstvo finansija i trezora ovaj izvještaj objaviće na svojoj veb stranici.

Na današnjoj sjednici usvojen je i Dokument okvirnog budžeta institucija BiH za period od 2021. do 2023. godine, koji prati ranije usvojeni Globalni okvir fiskalnog bilansa i politika u BiH za ovaj period.

Ovaj dokument iskazuje ukupni nivo rashoda institucija BiH /isključujući servisiranje spoljnog duga/ u iznosu od milijardu i 27,1 milion KM za svaku godinu, uz izdvajanje sa Јedinstvenog računa Uprave za indirektno oporezivanje po 780 miliona KM na godišnjem nivou.

Takođe, Dokument okvirnog budžeta prati i podržava reforme u BiH i provođenje ranije definisanih 14 strateških ciljeva, uključujući makroekonomsku stabilnost, razvoj ekonomije, ravnomjeran regionalni razvoj, brži i efikasniji razvoj poljoprivrede i ruralnog sektora, razvoj energetskih potencijala, povećanje mogućnosti za zapošljavanje, promovisanje inkluzivnosti u obrazovanju, kao i smanjenje siromaštva u BiH.

Ministarstvo finansija i trezora u Savjetu ministara pripremilo je ovaj dokument uz aktivno učešće Direkcije za ekonomsko planiranje Savjeta ministara i Odjeljenja za makroekonomsku analizu pri Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje.

Savjet ministara utvrdio je i Prijedlog memoranduma o razumijevanju između EU, kao zajmodavca, i BiH, kao zajmoprimca – makrofinansijska pomoć za BiH u iznosu do 250 miliona evra i Prijedlog sporazuma o kreditnoj liniji između EU, kao zajmodavca, i BiH, kao zajmoprimca, i Centralne banke BiH, kao agenta zajmoprimca – makrofinansijska pomoć za BiH.

Sredstva ovog povoljnog zajma biće usmjerena na Republiku Srpsku /37,5 odsto/, Federaciju BiH /61,5 odsto/ i Distrikt Brčko jedan odsto.

Cilj predložene makrofinansijske pomoći je da se pomogne BiH, odnosno entitetima i Brčko Distriktu BiH u budžetskim potrebama koje su se javile kao posljedica pandemije virusa korona, dodaje se u saopštenju Savjeta ministara.

Pomoć je namijenjena kao podrška BiH za ekonomsku stabilizaciju i program reformi, a isplaćuje se u dvije rate, od kojih svaka iznosi do 125 miliona evra.

Prva tranša se isplaćuje bez ikakvih dodatnih mjera ekonomske politike i biće dostupna nakon stupanja na snagu ovog memoranduma i sporazuma o zajmu.

Druga tranša se očekuje nakon ispunjenja definisanih mjera ekonomske politike u BiH, odnosno entitetima i Brčko Distriktu, koje se odnose na jačanje institucionalnog okvira za makroekonomsku analizu i planiranje, finansijski sektor, dobro upravljanje i borbu protiv korupcije, kao i podršku ekonomskom oporavku i zapošljavanju.

Prijedlozi memoranduma i sporazuma sa osnovama za vođenje pregovora biće dostavljeni Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za njihove potpisnike predloženi su ministar finansija i trezora, a u ime Centralne banke BiH njen guverner.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakKampanja “Niti jedna čaša prije vožnje”
Naredni članakKošarac: Viškove mesa da otkupe domaći mesoprerađivači