Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH nije danas u Sarajevu vodio raspravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o sudskim taksama u postupku pred Sudom BiH, u prvom čitanju, jer nije bilo predstavnika predlagača, Savjeta ministara.

O Izvještaju komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o prijedlogu poslanika Nermina Nikšića za uvrštavanje nove tačke u dnevni red 10. sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, po hitnom postupku, Predstavnički dom izjasniće se na kraju sjednice u drugom krugu glasanja.

Ovo važi i za Izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Prijedlogu zakona o privremenim mjerama u radu pravosudnih i drugih organa BiH za vrijeme stanja prirodne ili druge nesreće na teritoriji BiH, čiji je predlagač Savjet ministara, po hitnom postupku, kao i za Izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, po skraćenom postupku u drugom čitanju.

Na isti način poslanicvi će se izjasniti i o Izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o inicijativi poslanika Naše stranke Predraga Kojovića, Aide Baručije, Mirjane Marinković Lepić i Damira Arnauta kojom se Savjetu ministara nalaže da hitno, a najkasnije u roku od 15 dana, u parlamentarnu proceduru dostavi izmjene i dopune Zakona o javnim nabavkama.

Obavljena je rasprava o Izvještaju o izvršenoj reviziji učinka o temi “Pravna zaštita u postupcima javnih nabavki pred Kancelarijom za razmatranje žalbi BiH”.

Podnosilac je Kancelarija za reviziju institucija BiH, a u izvještaju je, između ostalog, navedeno da Kancelarija ne vrši analizu blagovremenosti donošenja svojih odluka u rješavanju žalbi u postupcima javnih nabavki.

Kancelarija je riješila oko 197 žalbi primljenih u 2017. i 2018. godini u postupcima javnih nabavki, što predstavlja svega oko tri odsto od ukupnog broja žalbi i što nije dovoljno, ističe se u izvještaju.

U izvještaju je navedeno i da je u 2018. godini primijećen porast broja žalbi riješenih u roku od 30 dana, u odnosu na godinu ranije.

Diskutujući o Izvještaju o izvršenoj reviziji učinka o temi “Bezbjednost proizvoda i integracije u tržište EU”, čiji je podnosilac Kancelarija za reviziju institucija BiH, poslanik Mirjana Marinković Lepić /Naša stranka/ naglasila je značaj razmatranja ovakvih izvještaja zbog interesa građana i javnosti.

Prema njenim riječima, BiH kasni sa usklađivanjemnm propisa iz industrijske oblasti, zbog čega se iz EU uvozi roba lošeg ili sumnjivog kvaliteta, a evidentan je i nedostatak laboratorija za kontrolu kvaliteta industrijskih proizvoda, o čemu treba povesti mnogo više računa.

Ona je izrazila žaljenje što ni za Izvještaj o izvršenoj reviziji učinka o temi “Praćenje realizacije preporuka revizije učinka”, u sferi deminiranja, nema dovoljno interesovanja, jer je bezbjednost ljudskih života u pitanju.

Predstavnički dom obavio je raspravu i o Godišnjem konsolidovanom izvještaju interne revizije za 2019. godinu, kao i o Konsolidovanom izvještaju o sistemu finansijskog upravljanja i kontrole za 2019. godinu, čiji je podnosilac Ministarstvo finansija i trezora u Savjetu ministara.

Za člana Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, iz razloga što članu VSTS-a Milijani Buha ističe mandat 24. oktobra, predložena je Lejla Hadžić.

U materijalu dostavljenom iz VSTS-a navedeno je da novi član koji bira Predstavnički dom mora biti žena bošnjačke nacionalnosti.

Utvrđen je Prijedlog odluke o imenovanju člana Regulatorne komisije BiH za električnu energiju iz Republike Srpske, a to je Branislava Milekić.

I o ovom prijedlogu poslanici će odlučivati na kraju sjednice.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakMinistarstvo uprave i lokalne samouprave: Svi poštovali kućnu izolaciju
Naredni članakNapokon kompletiran Savjet ministara