Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske saopštilo je da je, kroz ulaganja u infrastrukturu i opremu pa sve do stručne podrške, u potpunosti posvećeno i otvoreno za uvođenje svakog novog vida dijagnostike i liječenja kojim se unapređuje kvalitet zdravstvene zaštite za pacijente.

– U tom pogledu, nezamjenjivu ulogu ima upravo struka i nauka, odnosno zdravstveni profesionalci koji kroz svoj rad prate naučna dostignuća, stručno se usavršavaju i predlažu uvođenje novih procedura na svojim klinikama – saopštilo je resorno ministarstvo reagujući na, kako navode, poluinformacije i netačne tvrdnje koje dolaze iz Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske.

Iz Ministarstva naglašavaju da se, zahvaljujući upravo takvom radu strukovnih udruženja i angažovanih pojedinaca, u Srpskoj ostvaruje značajna međunarodna saradnja sa klinikama iz cijelog svijeta, uvode savremeni pristupi u dijagnostici u liječenju i podiže kvalitet usluga za pacijente.

U tom smislu, podrška Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske ne nedostaje, ističe se u saopštenju

– Stalnim ulaganjem u zdravstvene ustanove širom Republike Srpske, uključujući i aktuelne projekte rekonstrukcije, izgradnje i opremanja objekata bolnica u Zvorniku, Foči, Doboju i Banjaluci stvaraju se preduslovi za dalje unapređenje uslova rada za zdravstvene radnike, kao i usluga za pacijente – navode iz resornog ministarstva.

Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Srpske naglašavaju da zaposlene u zdravstvenim ustanovama Srpske u ovoj godini očekuje i dodatno povećanje plata kroz nove modele plaćanja i povećanje koeficijenata za tri odsto radnicima koji primaju plate veće od 1.000 KM, odnosno za pet odsto za one sa primanjima nižim od 1.000 KM.

U saopštenju se navodi da su radnicima u zdravstvu u protekle tri godine u nekoliko navrata povećana primanja.

Iz Ministarstva podsjećaju da je početkom januara ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić potpisao sa predstavnicima sindikata Posebni kolektivni ugovor za zaposlene u javnim ustanovama u oblasti zdravstva Republike Srpske kojim su znatno unaprijeđena prava radnika u zdravstvu.

– Taj akt je nastao kao rezultat rada i saradnje svih članova Radne grupe za izradu Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u javnim ustanovama u oblasti zdravstva, koju su činili i predstavnici Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske. Posebno je važna činjenica da je tekst nacrta Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u javnim ustanovama u oblasti zdravstva usvojen jednoglasno – navodi se u saopštenju.

Iz Ministarstva podsjećaju na brojne novine u Posebnom kolektivnom ugovoru, kao što je normiran rad po pozivu, nove osnove za plaćeno odsustvo, znatno duža mogućnost trajanja neplaćenog odsustva, dok trudnice počevši od šestog mjeseca trudnoće i majke sa djetetom do dvije godine života, ne mogu biti raspoređene na noćni rad, i tako dalje.

– Važno je dodatno unapređenje prava zaposlenih u pogledu primanja radnika, što uključuje određene izmjene u pogledu prava na naknadu troškova prevoza, kao i prava na otpremninu prilikom odlaska radnika u penziju, a uvedena su i prava na naknadu za povećane troškove boravka za vrijeme rada na terenu, naknadu za medicinsku pratnju prilikom medicinskog transporta pacijenta srazmjerno pređenoj udaljenosti, te naknadu za odvojeni život za vrijeme stručnog usavršavanja i osposobljavanja – navodi se u saopštenju.

Član Glavnog odbora Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske Goran Bjeković izjavio je da “zdravstvo ne napreduje” i da je veliki broj ljekara otišao iz Srpske “najviše jer su loši uslovi rada i plate”.

Foto: rtrs.tv/Ilustracija

Izvor: SRNA

Prethodni članakDodik: Srpska neće odustati od formiranja VSTS (VIDEO)
Naredni članakVulić: Bošnjacima poslastica zloupotreba pojma genocid