Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje /PIO/ Republike Srpske je u prvih šest mjeseci ove godine izvršio ukupno 1.901 ocjenu radne sposobnosti, što je za 298 manje u odnosu na isti period lani, a razlog je, prvenstveno, pandemija virusa korona usljed koje od 16. marta do 11. maja u Fondu nisu mogla biti vršena ova vještačenja, dok su se maligne bolesti izdvojile kao najčešći uzročnici invalidnosti – gubitka radne sposobnosti.

Od ukupnog broja izvršenih ocjena, 1.273 odnose se na domaće osiguranje, u Republici Srpskoj, a 628 ocjena radne sposobnosti na osiguranje sa elementima inostranosti, saopšteno je iz Fonda PIO.

U domaćem osiguranju gubitak radne sposobnosti kao posljedica bolesti, u periodu januar-jun, od ukupno 1.273 ocjene, utvrđen je u 461 slučaju /36,2 odsto/, dok je kod ocjene radne sposobnosti za osiguranike sa prebivalištem u inostranstvu gubitak radne sposobnosti utvrđen u 253 slučaja /40,3 odsto/, od ukupno 628 vještačenja u ovom segmentu.

Organi vještačenja su u prvih šest mjeseci ove godine, osim gubitka radne sposobnosti u ukupno 714 slučajeva, utvrdili da u preostalih 1.187 slučajeva invalidnost ne postoji, da liječenje nije završeno ili da kod osiguranika postoji preostala radna sposobnost.

Kada je riječ o vrstama bolesti, kao uzročnici invalidnosti u domaćem osiguranju preovladavaju maligne sa 26,46 odsto, što je porast za 0,70 odsto u odnosu na prvo polugodište 2019. godine, a slijede kardiovaskularne sa 20,60 odsto, što je za 1,54 odsto više nego u istom periodu 2019, te na trećem mjestu duševne bolesti sa zastupljenošću od 18,65 odsto, što je za 5,81 odsto manje u odnosu na uporedni period.

– Karcinomi su, nažalost, i dalje vodeći uzročnik nastanka invalidnosti – gubitka radne sposobnosti u domaćem osiguranju, sa tendencijom povećanja zastupljenosti – upozorili su iz Fonda PIO.

Ove tri dominantne vrste bolesti zbirno čine čak 65,71 odsto od svih gubitaka radne sposobnosti kod osiguranika, dok kod ocjene radne sposobnosti sa elementima inostranosti čine čak 68,76 odsto od svih utvrđenih gubitaka radne sposobnosti, što je izrazita nepovoljnost.

– U stručnim i naučnim krugovima to se najčešće obrazlaže savremenim i brzim načinom života, stresom, zagađenjem životne sredine, hrane, vode, vazduha, nezdravom hranom, ali i direktnom vezom dominacije karcinoma i duševnih bolesti, kao uzročnika invalidnosti, sa ratnim događajima i bombadrovanjem osiromašenim uranijumom na prostoru Republike Srpske i BiH 1992-1995. godine i na prostorima SRЈ 1999. godine, bombardovanjem od NATO snaga – navedeno je u saopštenju.

Osim tri dominantne bolesti kao uzročnika invalidnosti, u manjoj zastupljenosti pojavljuju se još povrede na radu, te bolesti nervnog i mišićno-koštanog sistema.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakNošenje maski na otvorenom gdje nije moguće obezbijediti distancu
Naredni članakSrpska ima dovoljno testova