Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sigurnijeg interneta, Ministarstvo prosvjete i kulture, u saradnji sa Republičkim pedagoškim zavodom organizovalo je takmičenje “Kako biti siguran na internetu”.

Školarci su pokazali znanja o prijetnjama savremene tehnologije kroz niz kreativnih radova. Takmičenje se odvijalo u tri kategorije, a prijavilo se preko 450 učenika, od čega je nagrađeno devet najkreativnijih.

Učenica četvrtog razreda Gimnazije iz Gradiške Ana Maria Slijepčević, prvoplasirana je u trećoj kategoriji ovogodišnjeg takmičenja. Njena digitalizovana ilustracija sve učestalijih prijetnji po lične podatke i identitet u svijetu društvenih mreža i virualne stvarnosti jasna je i razumljiva poruka svim generacijama.

– Zahvalna sam što baš ta pohvala ide na adresu moje škole. Za mene je ovo vjetar u leđa i jedna lijepa potvrda da se isplati trud, ali i posvećenost onome što vas ispunjava i u čemu ste dobri – kaže ona.

Buđenje svijesti o velikim prijetnjama novih tehnologija, odgovornost je svakog pojedinca u društvenom lancu, a naročito prosvjetnih radnika. Neophodno je jačanje preventivnih mjera, ali i upoznavanje učenika sa potencijalnim opasnostima modernih platformi i to je dužnost svake vaspitno-obrazovne ustanove u Srpskoj.

– Učenica naše škole je jako talentovana i jako kreativna. Pokazala je najveće interesovanje što je rezultiralo i ovom nagradom. Ona je uradila jedan poster koji je u digitalnoj formi i grafički nije bio jednostavan, ali poster koji je razumljiv svim generacijama – navela je Danka Petrović, mentor prvoplasirane učenice.

Veći broj neophodnih edukacija, kako za učenike, nastavni kadar, ali i roditelje, prva su i početna faza prevencije.

– Glavni cilj je da učenike upoznamo sa dobrobitima interneta u smislu obrazovanja i razvoja, ali isto tako da ukažemo na sve nepravilnosti koje sigurno svi uočavamo u svakodnevnici – navela je ministarka prosvjete i kulture Natalija Trivić.

Edukacija i informisanje o preventivnim koracima kako bi sačuvali svoj identitet i bezbjednost na savremenim platformama osnovni su preduslov za funkcionisanje u modernom društvu. Ključ adekvatne zaštite u svijetu vituelne stvarnosti leži u poznavanju medijske pismenosti.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakKošarac, Pašalić i Dedić definisali sadržaj zakona o vinu
Naredni članakVREMENSKA PROGNOZA: Sutra toplo i sunčano, narednih dana promjenljivo sa padavinama