Novo istraživanje pokazuje da je prašina iz kočnica električnih vozila i automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorjevanjem izuzetno štetna.

Iako električna vozila koriste regenerativno kočenje, što smanjuje upotrebu klasičnih kočnica, veća masa električnih automobila dovodi do većih emisija štetne prašine pri svakom kočenju.

Naučnici sa Univerziteta u Sautemptonu u Velikoj Britaniji proučavali su uticaj čestica iz različitih tipova kočionih pločica na pluća. Testirali su četiri vrste pločica: pločice sa niskim sadržajem metala, polumetalne, pločice bez azbesta i hibridne keramičke.

Organske kočione pločice bez azbesta izazvale su najveće upale, a procjenjeno je da su toksičnije za ljudska pluća nego emisije dizel motora. Ove pločice su naročito zastupljene u SAD-u, jer su jeftine, tihe i sporo se troše.

Iako je azbest ranije uklonjen iz kočionih pločica zbog povezanosti sa plućnim bolestima, naučnici su otkrili da je bakarna prašina, prisutna u modernim pločicama, takođe povezana sa bolestima pluća, uključujući rak, astmu i hronične plućne bolesti.

Evropska unija već direktno reguliše emisije mikroplastike i sitnih čestica koje potiču od trošenja guma i kočionih pločica. Nova Euro 7 norma uvodi ograničenja za emisije kočionih čestica (PM10):

3 mg/km za električna vozila

7 mg/km za motore sa unutrašnjim sagorjevanjem, hibride i vozila sa gorivnim ćelijama

11 mg/km za velike kombije sa motorima sa unutrašnjim sagorjevanjem

S obzirom na to da Euro 7 uskoro stupa na snagu, proizvođači guma i kočionih pločica već rade na prilagođavanju novim zahtjevima. Međutim, ove tehnološke inovacije donose dodatne troškove za kupce.

Ove informacije su posebno važne za električna vozila, jer iako ne emituju izduvne gasove, troše gume i kočnice više nego vozila sa klasičnim motorima. U prosjeku su električni automobili 30% teži od benzinaca i dizelaša, što dodatno povećava habanje kočionih sistema i guma, prenosi RevijaHAK.

Foto: Pixabay

Izvor: Nezavisne