DOBOJ – Za Doboj je veoma značajno što je Komitet za nematerijalnu baštinu Uneska odlučio da “Branje trave ive na Ozrenu” bude uvršćeno u Uneskovu listu nematerijalne baštine čovječanstva, istakao je zamjenik dobojskog gradonačelnika Dejan Starčević.

– Grad može da iskoristi tu činjenicu u različitim smjerovima – izjavio je Starčević novinarima.

Vršilac dužnosti direktora dobojske Turističke organizacije Adrijana Ristić rekla je da ova organizacija godinama promoviše manifestaciju “Branje trave ive na Ozrenu”, te da je ponosna što je uvršćena u Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva.

Ona je dodala da je u prethodnom periodu kupljena oprema za održavanje i čišćenje planine Gostilj koja je donirana Planinarskom ekološkom društvu “Preslica”.

Predsjednik društva “Preslica” Nenad Stanišić izrazio je zadovoljstvo zbog činjenice da se ova manifestacija kulture održava godinama i na taj način čuva kulturna baština ozrenskog kraja.

iva trava gostilj– Nije riječ samo o branju trave ive, već o očuvanju kulturne baštine i tradicije tog kraja – rekao je Stanišić, te dodao da iva uspijeva na nadmorskoj visini od 500 do 1.000 metara.

Prema njegovim riječima, stanovništvo Ozrena je zadržalo znatan broj tradicionalnih elemenata u izvornom obliku, među kojima je i običaj branja trave ive, isključivo na dan kada se obilježava 11. septembar – Usjekovanje glave Svetog Jovana Krstitelja.

– Vjekovna je praksa branja ive na Usjekovanje i vjerovanje o njenoj izuzetnoj ljekovitoj moći ukoliko je ubrana na taj dan. Ubrana iva koristi se kao čaj, pomiješana sa medom, ili se potapa u rakiju, a stanovnici je koriste kada su bolesni, ali i preventivno, uprkos njenoj oporosti – naglašava Stanišić.

Komitet za nematerijalnu baštinu Uneska juče je donio odluku kojom je element “Branje trave ive na Ozrenu” upisan u Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva, saopšteno je iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

Odluka je donesena na sjednici Komiteta održanoj u Port Luisu, na Mauricijusu, a “Branje trave ive na Ozrenu” treći je element koji je upisan, nakon zmijanjskog veza i konjičkog drvorezbarstva.

Stanovnici vjeruju u izreku da “trava iva od mrtva pravi živa”, a običaj se prenosi na mlađe generacije.

Ovaj običaj je u prošlosti bio isključivo u vezi sa narodnom medicinom, a danas je povezujući element lokalnog stanovništva i čuvar ozrenske tradicionalne nošnje, pjesme i igre.

(IZVOR: SRNA)

Prethodni članakKošarkaši Srbije gostuju Izraelu
Naredni članakPREMIJER LIGA BiH ZA RUKOMETAŠE: Slavlje Sloge u dramatičnom meču