Horsko pjevanje razvija stvaralačke sklonosti, doprinosi osjećaju pripadnosti, a blagodatno utiče i na psihofizičko zdravlje, rekla je Srni LJubica Timanović, dirigent hora Srpskog crkveno-pjevačkog društva “Bogoljublje” i Dječijeg crkvenog hora “Javor” u Doboju, u kojima je otvoren upis za nove članove.
“Bogoljublje” djeluje pri Spomen-hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Doboju, a Dječiji crkveni hor pri dobojskom Hramu Svetih apostola Petra i Pavla, audicija je otvorena tokom februara, a sve informacije mogu se dobiti na broj telefona 065/891-401.
Timanovićeva je kao cilj navela da se napravi generacijski kontinuitet između ova dva hora, jer djeca razviju muzikalnost i osjećaj za ritam već u “Javoru”, a sa 13 ili 14 godina, kada kod dječaka i djevojčica dolazi do glasovnih promjena, nastave da pjevaju u “Bogoljublju”.
“Najniža upisna starosna granica je do šest odnosno sedam godina za `Javor`”, izjavila je Timanovićeva, dok je mješovitog starosnog sastava “Bogoljublje”, kojem trenutno nedostaju muški glasovi, posebno tenori.
Ona je zadovoljna što je sve manje zastupljen stav da je horsko pjevanje isključivo za školovane u toj branši, te ukazala na trend u svijetu da ljekari preporučuju bavljenje horskim pjevanjem iz zdravstvenih razloga, a na osnovu istraživanja sa dementnim licima, kao i srčanim i pacijentima sa respiratornim oboljenjima.
Ukazujući na benefite horskog pjevanja kod mlađih, Timanovićeva je izdvojila kvalitetno provedeno vrijeme uz kreativnu zabavu i igru, socijalizaciju sa vršnjacima, te jačanje koncentracije i pamćenja.
Ona je navela da u Dječijem horu mališani spontano, kroz igru uče pravilnu dikciju, izgovor, te se zdravo postavlja glas, što je veoma važno s obzirom na to da je danas u društvu popularna etno-muzika, koja je grlena i veoma opterećuje glasnice i samim tim je opasna za dječiji glas.
“Djeca tek formiraju glasovni aparat sa 13, 14, 15, godina i dolazi do oštećenja glasnica zbog toga što forsiraju etno-muziku. Oni to u datom trenutku mogu da iznesu, međutim, posljedice dolaze kasnije u vidu gubitka glasa, promuklosti, nažalost, dešavaju se i patološke posljedice”, upozorila je Timanovićeva.
Ona je istakla da u “Javoru” ne izlažu djecu takvim pjesmama i navodi da je program prilagođen uzrastu djeteta i na pravilnoj postavci glasa, odnosno impostaciji.
Kao prednost horskog pjevanja, prema njenim riječima, kod djece se razvija i muzikalnost, te otklanja strah od javnog nastupa.
Kada je riječ o odraslima, Timanovićeva kao benefite navodi psihološku, socijalnu, emocionalnu, duhovnu i fizičku prednost.
“Na horu se stalno uči nešto novo i kod starijih ljudi predupređuje rizik od demencije, razvija osjećaj pripadnosti tokom proba i nastupa, a time i utiče na pozitivno raspoloženje”, izjavila je Timanovićeva.
Zbog pravilnog disanja koje se na horu praktikuje, smiruje se srčani ritam s na to obzirom da se grupa usklađuje, jer kada hor pjeva četvoroglasno svi članovi dišu u isto vrijeme, a muzika svojim vibracijama sama po sebi pozitivno utiče na tijelo.
“Mi dišemo uglavnom plitko i tijelo ne dobija dovoljno kiseonika, a tako se ne može pjevati. Tokom pjevanja koristimo dijafragmu i tijelo tada dobija mnogo kiseonika, što utiče da se pjevač osjeća mnogo bolje i raspoloženije, a to je izuzetno pozitivno za starije”, navela je Timanovićeva.
Pjevanje duhovnih kompozicija, naročito učešće na liturgiji, koje “Bogoljublje” realizuje svake druge sedmice, a “Javor” jednom mjesečno, svakom pjevaču daje ogromnu duhovnu energiju kojom prevazilazi i tremu, jer je riječ o grupnoj djelatnosti kroz podršku i nadopunjavanje ostalih članova.
Timanovićeva je, kao zajedničke benefite za mlade i stare, uz druženje, pomenula i brojna putovanja tokom godine koja nisu uvijek radna, te satisfakcije osvajanja nagrada i priznanja, kojim se oba hora mogu pohvaliti.
Audicija za članove hora “Javor” i “Bogoljublje” traje cijeli februar i biće primljena sva djeca, čiji će se napredak pratiti, dok kandidati za “Bogoljublje” treba da pripreme pjesmu po svom izboru.
Ona je dodala da su probe u februaru za “Bogoljublje” utorkom i petkom od 19.00 do 20.30 časova, a za “Javor” nedjeljom od 19.00 do 20.00 časova.
Devetogodišnja Milica Stolica iz Doboja četiri godine je u “Javoru”, za rad ovog dječijeg crkvenog hora čula je 2021. godine tokom posjete NJegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija Doboju, što ju je i privuklo da mu pristupi.
“Zadržalo me što u horu ima jako lijepih dječijih pjesmica, ima i težih, ali i one su zanimnjive kada učimo”, izjavila je Stolica, koja je na liturgiji prvi glas, a tokom proba drugi.
Ona je ponosna kada joj drugari u školi kažu da ima jako lijep glas, za probe ističe da su zabavne i zanimljive, te da je, zahvaljujući horu i putovanjima, stekla brojne drugare.
Da se učlane u hor drugare je pozvala i šesnaestogodišnja Mihaela Garić iz Broda, koja je godinu dana u “Bogoljublju”. Odmalena ju je privlačilo horsko pjevanje, a priliku za to dobila je upisom u srednju školu u Doboju.
Foto: srna.rs
Izvor: SRNA