Na Univerzitetu u Banjaluci od ove godine planiran je upis prvih studenata na novom studijskom programu sinologije čija je akreditacija još u postupku, najavila je direktor Konfucijevog instituta Univerziteta u Banjaluci LJiljana Stević.

Stevićeva je navela da se sinologija u Republici Srpskoj trenutno izučava samo na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu gdje se godišnje upiše 30 studenata.

“Ko govori kineski jezik trenutno nije nezaposlen”, izjavila je Stevićeva i navela da postoji tržište rada za poznavaoce kineskog jezika s obzirom na veću prisutnost kineskih kompanija u Republici Srpskoj i BiH, ali i kineskih turista kojih je prije virusa korona evidentirano oko 100.000 godišnje.

Ljiljana Stević, direktor Konfucijevog instituta Univerziteta u Banjaluci

Stevićeva je danas prisustvovala promotivnom času kineskog jezika organizovanom u Ekonomskoj školi u Doboju, koji je održala Selena Pjević, profesor na Filološkoj gimnaziji u Beogradu gdje se kineski izučava kao prvi strani jezik.

Pjevićeva kaže da kineski jezik, koji predaje 26 godina, uopšte nije komplikovan kako se to čini na prvi pogled i da na pokaznim časovima radi na razbijanju takvih predrasuda.

“To je jedan od najpredivnijih i najlepših jezika i najjednostavnijih jezika da se nauči”, smatra Pjevićeva.

Selena Pjević, profesor kineskog jezika na Filološkoj Gimnaziji u Beogradu

Direktor Ekonomske škole Tijana Vasiljević Stokić kaže da se promotivnom predavanju odazvalo dvadesetak učenika svih dobojskih srednjih škola.

Tijana Vasiljević Stokić, direktor Ekonomske škole Doboj

Učenica Leontina Vu planira da nakon srednje škole kineski jezik izučava u Banjaluci s obzirom da već ima određenog predznanja, jer joj je otac Kinez, a Kristina Savić kaže da je ovaj jezik privlači s obzirom da ima sklonosti prema jezicima.

Leontina Vu, učenica

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakSa Galagerom o aktuelnoj političkoj situaciji
Naredni članakVodna tijela podzemnih voda – najznačajniji resurs vode za piće