ДОБОЈ, 31. МАЈА /СРНА/ - Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске жели измјенама и допунама Закона о рибарству да подржи Спортско-риболовни савез Српске, који је партнер на унапређењу и заштити рибљег фонда у водотоковима Републике Српске, изјавио је начелник Одјељења за сточарску производњу у ресорном министарству Младен Стојановић.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske želi izmjenama i dopunama Zakona o ribarstvu da podrži Sportsko-ribolovni savez Srpske, koji je partner na unapređenju i zaštiti ribljeg fonda u vodotokovima Republike Srpske, izjavio je načelnik Odjeljenja za stočarsku proizvodnju u resornom ministarstvu Mladen Stojanović.

Stojanović je naveo da se inicijativom za izmjene ovog zakona želi unaprijediti postojeće stanje u oblasti ribarstva, genetski potencijal poribljenih ribljih vrsta, rad ribočuvarske službe radi zaštite ribljeg fonda, da registrovana fizička lica mogu učestvovati u akvakulturi, te da se postojeće odredbe usklade sa legislativom EU.

“Svi pozdravljaju inicijativu i imali smo niz konstruktivnih primjedbi i sugestija. Činjenica je da svi zajedno želimo jedan bolji ambijent i ovo je način da se dođe do najboljeg teksta”, izjavio je Stojanović novinarima u Doboju, prije početka javne rasprave kojoj prisustvuju privrednici i sportsko-ribolovna udruženja dobojske regije.

Stojanović kaže da sugestije ribolovačkih društava idu u pravcu da se finansijski rasterete troškova rada ribočuvara koji, između ostalog, treba da se plaćaju sredstvima privrednika koji eksploatišu prirodne resurse.

On je najavio da će po okončanju javnih rasprava biti organizovan sastanak radne grupe kako bi se usaglasio tekst koji će biti proslijeđen Vladi i Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Predsjednik Sportsko-ribolovnog društva “Bosna” Doboj Ratko Bogdanović ukazao je da registrovane i neregistrovane šljunkare nekontrolisano eksploatišu šljunak, što za posljedicu ima uništavanje mrestilišta, migraciju riba, kao i fizičko uništavanje ribarskih staza za koje ribolovna društva izdvajaju znatna novčana sredstva.

“Ugrožene su sve vrste ribe, pogotovo bijele vrste. One su u mrijestu od februara do juna”, izjavio je Bogdanović.

Predsjednik Sportsko ribolovnog društva “Usora” Teslić Milorad Savić navodi da su teslićki vodotokovi ozbiljno ugroženi radom sedam mini hidrocentrala i jednom branom.

“Nakon izgradnje brane na Žarkovini više nema prolaza ribi. Vodostaj je mali, a migracija ribe je nemoguća. Na lokalitetima sedam mini hidroelektrana, takođe, riba nema mogućnost migracija, iako su ostavljeni prividni riblji putevi”, izjavio je Savić.

Prema njegovim riječima u sezoni mrijesta najaviše je ugrožena migracija škobalja od rijeke Bosne, uzvodno Usorom i njenim pritokama do Očauša, kao i pastrmke u gornjim tokovima.

Savić je pozdravio inicijativu da se od ribolovnih društava preuzme finansiranje rada ribočuvara, koji je na minimalcu uz prateće dažbine. 

ДОБОЈ, 31. МАЈА /СРНА/ – Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске жели измјенама и допунама Закона о рибарству да подржи Спортско-риболовни савез Српске, који је партнер на унапређењу и заштити рибљег фонда у водотоковима Републике Српске, изјавио је начелник Одјељења за сточарску производњу у ресорном министарству Младен Стојановић.

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakDOBOJ: Od danas bez naručivanja za PCR testove
Naredni članakDOBOJ: Obuka za dnevne centre za pomoć djeci ometenoj u razvoju (FOTO)