„Zloupotreba interneta i društvenih mreža“ bila je tema panel diskusije organizovane u Doboju povodom obilježavanja Međunarodnog dana bezbjednog interneta. Cilj je bio da se srednjoškolci upoznaju sa svim negativnostima na internetu i kako ih prepoznati.

Srednjoškolci kažu da se svakodnevno na društvenim mrežama kao što su Fejsbuk, Instagram, Snepčet susreću sa govorom mržnje. Najčešće putem lažnih profila dobijaju poruke koje sadrže različite ružne riječi. Svoje negativno iskustvo podijelio je sa nama učenik Bogdan Popović.

-Uglavnom to je ismijavanje nacionalnosti ili različitih stvari koje se nama sviđaju, a drugima ne sviđaju. Ima takvih ljudi kojima sve smeta i onda svi idu protiv nas bez razloga – izjavio je Bogdan Popović, učenik.

Bogdan Popović, učenik

Profesori informatike ističu da u današnje vrijeme savremenih tehnologija djeca masovno koriste različite društvene mreže, provodeći dobar dio dana na internetu.

-Mogu da se pohvale da se nisu preselili u virtuelnu realnost još uvijek, ali je činjenica da ih učenici masovno koriste. Bez obzira na to svakako da treba da djelujemo na ovaj način, jer je prevencija pola zdravlja – rekla je Milena Damjanović, profesor informatike Medicinska škola Doboj.

Milena Damjanović, profesor informatike Medicinska škola Doboj

Stručnjaci tvrde da djeca ne znaju prepoznati krivično djelo na internetu. Upravo ih na ovakvim predavanjima uče kako da prepoznaju različite negativnosti na internetu.

-Edukujemo ih koji su to recimo elementi krivičnih djela. Ukoliko se dijete dopisuje sa nepoznatim korisnicima interneta, ukoliko oni traže nešto od djece, ukoliko prosljeđuju određene fotografije ili snimke, da edukujemo djecu da ona znaju da je to zabranjeno, da je to krivično djelo i da to trebaju nekome da prijave. Prevencija je usmjerena i ka djecu da ih edukejmo šta ne smiju da rade, a ne samo da znaju šta se prema njima može desiti, Jedan od tih elemenata koji ne smiju da rade je da provociraju na izvršenje određenih krivičnih djela ili da postuju određeni hejterski materijal, kako ga mi to nazivamo – izjavio je Aleksandar Miladinović, inspektor u Upravi za policijsku obuku Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Aleksandar Miladinović, inspektor u Upravi za policijsku obuku Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske

Iskustva pokazuju da vršnjaci vršnjacima, bez obzira na uzrast najčešće upućuju poruke negativnog sadržaja putem društvenih mreža.

-Najčešće se dešavaju zloupotrebe ličnih podataka ili fotografija koje se zloupotrebljavaju na društvenim mrežama. Prvenstveno to se odnosi na Fejsbuk, Instagram itd. Sankcije su regulisane Krivičnim zakonom Republike Srpske i one se kreću od novčanih kazni do kazni zatvora – rekao je Ranko Starčević, pomoćnik komandira Policijske stanice Doboj 1.

Ranko Starčević, pomoćnik komandira Policijske stanice Doboj 1

Cilj ovog predavanja organizovanog u dobojskom Centru za kulturu i obrazovanje bio je da se srednjoškolci upoznaju sa svim negativnostima na internetu, kako ih prepoznati i koje se zakonom sankcionišu.

Foto: rtvdoboj.org

Izvor: RTV Doboj


Prethodni članakRukometaši Sloge dočekuju Borac
Naredni članakDOBOJ: Zainteresovani upoznati o pokretanju preduzeća (FOTO)