U BiH više od 80 odsto adolescenata između 15 i 18 godina ima pristup nekom od pametnih uređaja, a sadržaji i nutritivno loša hrana koji se prezentuju na društvenim mrežama mogu negativno da utiču na njihovu prehranu, izjavila je ljekar Doma zdravlja Doboj Marina Jotić Ivanović.

“Društvene mreže imaju veliki uticaj na prehranu jer reklamiraju hranu koja je neadekvatna i ne nutritivno bogata, u većini slučajeva brza hrana i grickalice”, navela je Ivanovićeva, koja je u Ekonomskoj školi održala predavanje za učenike završnih razreda o temi “Uticaj društvenih mreža na navike u ishrani srednjoškolaca”.

Marina Jotić Ivanović, ljekar u Domu zdravlja Doboj

Ona je upozorila da su učenici tokom upotrebe pametnih uređaja u sjedećem položaju i da se ishranom dobijena energija najčešće ne utroši zbog nedostatka fizičke aktivnosti, što dovodi do gojaznosti.

Kada je riječ o promociji dijeta na društvenim mrežama, Ivanovićeva poručuje da nijedna dijeta nije trajno rješenje ukoliko je osoba zdrava, te stoga ishrana mora biti raznovrsna, bez isključivanja određenih vrsta namirnica.

“Sada je popularno isključivanje ugljenohidrata bez nekog razloga. Moramo razumjeti da ugljenohidrati nisu samo šećer i da se nalaze u namirnicama koje su potrebne za adekvatan rast i razvoj”, navela je Ivanovićeva i dodala da treba napraviti pravilnu selekciju namirnica.

Prema njenim riječima, informacije se na društvenim mrežama plasiraju, ali ne filtriraju, tako da osoba ima pristup informacijama, ali ne i dovoljno znanja o njenoj istinitosti.

Ivanovićeva je poručila da bi kreatori javnih politika, uključujući i obrazovne ustanove, trebalo da odgovarajućim edukacijama već u školama nauče djecu kako da pravilno iskoriste informacije.

Ona savjetuje da, ukoliko dijete želi da više pažnje posveti svojoj prehrani, bolji izbor je slušati savjet stručnjaka nutricioniste, nego neprovjerene objave na društvenim mrežama.

“Postoje različite medicinske nutritivne dijete koje se koriste kod određenih stanja i bolesti, u kojim postoji osnova da se isključi ili smanji unos određene namirnice”, navela je Ivanovićeva.

Psiholog u Ekonomskoj školi Luka Ristić rekao je da su društvene mreže danas sinonim za društveno ponašanje i putem njih mladi zadovoljavaju svoje potrebe, poput potreba za pripadnošću i prihvaćenosti.

Luka Ristić, psiholog u Ekonomskoj školi

On je kao primjer ukazao na iracionalna očekivanja koja učenici imaju na objavljene komentare poput “lajkova” i pozitivnih komentara, a što, kako navodi, nije u skladu sa realnošću i u njihovom nedostatku se osjećaju potišteno.

Ristić je poručio da su predavanja i preventivne aktivnosti osnova za otklon iracionalnih očekivanja od trendova koje nameću društvene mreže bez cenzure.

Učenik četvrtog razreda Maja Zečević rekla je da prati objave blogera na društvenim mrežama koje se odnose na pripremu hrane, da je neke recepte i pravila, kao i da vodi računa o kritikama pratilaca na neke od režima prehrane s obzirom na njihova negativna iskustva.

Maja Zečević, učenik četvrtog razreda Ekonomske škole

Učenik četvrtog razreda Nevena Trifunović rekla je da društvene mreže nameću često prosječnom korisniku nedostižne standarde u vezi sa izborom namirnica i režima prehrane, tokom određenih aktivnosti poput vježbi u teretani.

Nevena Trifunović, učenik četvrtog razreda Ekonomske škole

Direktor dobojske Ekonomske škole Tijana Vasiljević Stokić rekla je da je predavanje održano u saradnji sa školskim multisektorskim timom čiji je jedan od zadataka prevencija fizičkog, psihičkog i mentalnog zdravlja djece.

Tijana Vasiljević Stokić, direktor Ekonomske škole

Foto: rtvdoboj.org

Izvor: SRNA

Prethodni članakDOBOJ: Otvorena izložba povodom 80 godina od smrti Jovana Dučića (FOTO)
Naredni članakDOBOJ: Udruženje paraplegičara regije Doboj ponovo uspostavilo volonterski servis (FOTO)