Romski jezik je nestandardizovan i ne izučava se na visokoobrazovanim ustanovama, a jedan od razloga za takvo stanje je što sadrži više od 60 dijalekata, izjavila je direktor Narodne biblioteka u Doboju Lidija Žarić.

Žarićeva je danas, povodom obilježavanja Dana romskog jezika, sa žaljenjem konstatovala da ova ustanova, kao ni druge u Republici Srpskoj, ne raspolaže naslovima na romskom jeziku.

Lidija Žarić, direktor JU Narodna biblioteka Doboj

Ona je istakla da je Srbija na tom planu napravila veliki iskorak i da bi se mogla iskoristiti njihova iskustva, vodeći pri tome računa da romski jezik u sebi sadrži najmanje 30 odsto jezičke građe sredine u kojoj žive.

Žarićeva je istakla da očekuje veću angažovanost romskih udruženja u tom pravcu kako bi se dodatno obogatilo ukupno kulturno bogatstvo.

Predsjednik dobojskog Udruženja Roma “Madara” Denisa Talić rekla je da su ovo udruženje registrovali prošle godine i da su za kratko vrijeme preduzeli brojne aktivnosti kako bi bili vidljiviji u svom gradu.

“Sedmoro djece upisalo je sada srednju školu, a 60 osnovnu”, navela je Talićeva i kao cilj istakla veći obuhvat djece u školski sistem, što je preduslov za zapošljavanje i bolja radna mjesta.

Denisa Talić, predsjednik Udruženja Roma “Madara” Doboj

Ona je navela da su u pripremi za proces zagovaranja da romski jezik uđe u školski sistem.

Učenica četvrtog razreda Osnovne škole “Dositej Obradović” Leonora Imširović rekla je da u školi od predmeta voli muzičko vaspitanje, a pomalo i strane jezike. 

Foto: srna.rs, rtvdoboj.org

Izvor: SRNA

Prethodni članakDOBOJ: Predstavljena endemska vrsta ozrenski pauk
Naredni članakDOBOJ: Uručena invalidska kolica na elektropogon (FOTO)