Predsjednik Lovačkog udruženja “Fazan” iz Doboja Vedran Božičković izjavio je da su rad ovog udruženja unaprijedili nakon digitalizacije, odnosno primjenom informacionog sistema “Lovac pro”.

Božičković je pojasnio da se informacioni sistem sastoji od dvije aplikacije i to “android” aplikacije namijenjene članovima Udruženja i druge veb orijentisane koja se nalazi u Udruženju na zakupljenom serveru i u kojoj je kompletna evidencija članstva.

On je pojasnio da zahvaljujući “android” aplikaciji, instaliranom na mobilnom ili drugom prenosnom uređaju, svaki lovac dobija od udruženja razne informacije, izvještaje sa održanih sastanaka, poruke, potvrde.

S druge strane, lovac može da šalje udruženju podatke njegovih aktivnosti, uvjerenje o položenom ispitu, rodovniku za psa, oružanom listu, članirini, drugim plaćanjima, koji se automatski pohranjuju u njegovoj dokumentaciji i čuvaju na serveru, a omogućeno im je i da evidentiraju svaki ulov.

Božičković je naveo da je razvoj informacionog sistema trajao oko devet mjeseci, finansiran je novčanim sredstvima članova, uz značajnu pomoć Gradske uprave.

Kada je riječ o ovogodišnjim rezultatima, Božičković je naveo da je zadovoljen uprkos tome što je epidemija virusa korona smanjila obim prihoda od prodaje fazanske divljači.

“U lovište smo pustili oko 3.000 fazanskih pilića starosti od 10 nedjelja radi povećanja brojnosti”, istakao je Božičković i naveo da je njihova fazanerija kao farma za uzgoj jedina registrovana u BiH.

Kada je u pitanju životinjski fond, Božičković je naveo da je srneći fond dobar s obzirom na stanje poslije poplava iz 2014. godine i pojavom parazitskih oboljenja koje su odgovrajaćum prihranom sanirane.

Prema njegovim riječima, ovo udruženje je bilo aktivno i na uređenju lovačkog revira i sekcija, pa su izvršene subvencije za zasijavanje kukuruza, na površini od 1,5 hektara, u dijelovima gdje je povećana prisutnost divlje svinje.

Na taj način one se zadržaju na tom prostoru i tako smanjuje šteta drugim individualnim poljoprivrednim zasadima, dok se preostali dio kukuruza skladišti za zimsku prehranu divljači.

Udruženje ima 26 lovačkih sekcija, koje raspolažu sa ukupno 35 lovačkih kuća, samo je trenutno sekcija u Zelinji bez adekvatnog lovačkog prostora.

On je rekao da su sa dva proejkta konkurisali resornom ministarstvu i to za opremanje lovočuvarske službe i sanaciju ispusne barijere za fazansku divljač fazanerije u Barama.

Lovište Doboj u sadašnjim granicama formirano je 21. aprila 1998. godine i obuhvata 62.300 hektara površine, od čega lovnog 48.000 hektara. 

Foto: Screenshot/lufazan-doboj.com

Izvor: SRNA

Prethodni članakDOBOJ: Za deset mjeseci povećan broj prosjačenja
Naredni članakDOBOJ: Važno obavještenje za građane u izolaciji u pogledu ostvarivanja glasačkog prava!