Portreti dizajnera Daniela Vosharta, koji su nastali kao kreacije u karantinu možda su malo izmakli kontroli, ali rezultat je odličan.

Naime, ovaj dizajner se malo “poigrao” u Photoshopu te je davno umrle rimske careve pretvorio u fotorealistična lica koja skoro da možete zamisliti kako prolaze ulicom.

Radni projekti Vosharta, pretežno VR stručnjaci u filmskoj industriji, zaustavljeni su zbog COVID-19, pa je počeo istraživati ​​svoj hobi, farbanje starih statua. U potrazi za prikladnim materijalom za preobraženje, počeo je prolaziti putem rimskih careva, piše The Verge.

Portrete prvih 54 careva završio je u julu, ali ove je sedmice objavio na prodaju ažurirane portrete i nove plakate.

Voshart je za The Verge rekao da je prvenstveno napravio 300 postera u svojoj prvoj seriji, nadajući se da će ih prodati za godinu dana. Umjesto toga, otišli su za tri sedmice, a njegov se rad od tada proširio.

“Znao sam da je rimska istorija popularna i da je tu bila publika, ali ipak je bilo malo iznenađenje vidjeti u kojoj mjeri to ljude zanima”, rekao je.

https://twitter.com/dvoshart/status/1296664860563058693?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1296664860563058693%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.klix.ba%2Fmagazin%2Fzanimljivosti%2Fdizajner-ozivio-drevne-rimske-careve-na-osnovu-njihovih-kipova%2F200824106

Za izradu svojih portreta Voshart koristi kombinaciju različitog softvera i izvora. Glavni alat je internetski program nazvan ArtBreeder, koji koristi metodu mašinskog učenja poznat kao generativna protivnička mreža (ili GAN) za manipulisanje portretima i pejzažima.

Voshart je pohranjivao ArtBreeder slikama careva koje je sakupljao od statua, kovanica i slika, a zatim je ručno podebljao portrete na osnovu istorijskog opisa, vraćajući ih GAN-u.

“Radio sam u Photoshopu, zatim učitavao u ArtBreeder, podešavao ga, vraćao ga u Photoshop i zatim preradio. To je rezultovalo najboljim fotorealističkim kvalitetom”, rekao je.

Voshart kaže da njegov cilj nije bio jednostavno kopiranje statua u tijelo, već stvaranje portreta koji su izgledali uvjerljivo sami po sebi, od kojih svaki treba dizajnirati.

Kao pomoć, kaže da je ponekad u GAN ubacio slike visokih rezolucija poznatih ličnosti kako bi pojačao realizam.

Ovaj umjetnik kaže da ga zapravo nije zanimala rimska istorija prije nego što je započeo ovaj projekt. Međutim, učenje o životu careva kako bi lakše stvorio njihove portrete promijenilo mu je mišljenje.

Foto: twitter.com

Izvor: Klix


Prethodni članakMladi Izraelci pronašli zlatne novčiće stare 1.100 godina
Naredni članakBritanski imam postao policajac koji se bori protiv zločina počinjenih nožem